Państwowy Instytut Geodezyjny w swoim raporcie potwierdził to, że w Zamościu występują złoża wód geotermalnych. Badania wykazały, że gorące źródła znajdują się na głębokości dwóch kilometrów a ich parametry są odpowiednie aby je wykorzystywać. To dopiero początek, długiego i kosztownego procesu.
Aby jednak wykorzystać potencjał gorących źródeł, należy wykonać odwiert, który wiąże się z ogromnymi kosztami a następnie musi znaleźć się inwestor, który wybuduje kompleks.
Polska ma bardzo dobre warunki geotermalne, gdyż 80% powierzchni kraju jest pokryte przez 3 prowincje geotermalne: centralnoeuropejską, przedkarpacką i karpacką. Temperatura wody dla tych obszarów wynosi od 30-130°C (a lokalnie nawet 200°C), a głębokość występowania w skałach osadowych od 1 do 10 km. Naturalny wypływ zdarza się bardzo rzadko (Sudety – Cieplice, Lądek Zdrój). Możliwości wykorzystania wód geotermalnych dotyczą 40% obszaru kraju (wydobycie jest opłacalne, gdy do głębokości 2 km temperatura osiąga 65°C, zasolenie nie przekracza 30 g/l a także gdy wydajność źródła jest odpowiednia).
Napisz komentarz
Komentarze