Podczas tegorocznej odsłony akcji Narodowe Czytanie Para Prezydencka zaproponowała do czytania Nowele polskie. Na liście lektur znalazły się „Dobra pani” Elizy Orzeszkowej, „Dym” Marii Konopnickiej, „Katarynka” Bolesława Prusa, „Mój ojciec wstępuje do strażaków” (ze zbioru: „Sanatorium pod Klepsydrą”) Bruno Schulza, „Orka” Władysława Stanisława Reymonta, „Rozdzióbią nas kruki, wrony…” Stefana Żeromskiego, „Sachem” Henryka Sienkiewicza, „Sawa” (z cyklu: „Pamiątki Soplicy”) Henryka Rzewuskiego. Reprezentują one różne style i epoki – od romantyzmu po dwudziestolecie międzywojenne.
W Zamościu Narodowe Czytanie odbędzie się 7 września 2019 r. o godz. 10.00 na Rynku Wielkim, na schodach ratusza. W przypadku niepogody, uczestnicy przeniosą się do Sali Consulatus. W Czytaniu wezmą udział m.in. władze miasta, parlamentarzyści, przedstawiciele Uniwersytetu Trzeciego Wieku, uczniowie, mieszkańcy Zamościa i turyści.
Organizatorem akcji w Zamościu jest Książnica Zamojska im. Stanisława Kostki Zamoyskiego w Zamościu, współorganizatorem jest Kuratorium Oświaty w Lublinie – Delegatura w Zamościu, partnerem – Lubelskie Samorządowe Centrum Doskonalenia Nauczycieli – Oddział w Zamościu.
Każdy, kto przyniesie w sobotę własny egzemplarz jednej z czytanych książek, otrzyma pamiątkowy stempel przygotowany przez Kancelarię Prezydenta RP.
Akcja Narodowe Czytanie organizowana jest przez Prezydenta RP od 2012 roku. Została zainicjowana wspólną lekturą Pana Tadeusza Adama Mickiewicza. W 2013 roku w całej Polsce odbyło się czytanie dzieł Aleksandra Fredry, a podczas następnych edycji przeczytano kolejno: „Trylogię” Henryka Sienkiewicza oraz „Lalkę” Bolesława Prusa. W 2016 roku Andrzej Duda i Agata Kornhauser-Duda rozpoczęli Narodowe Czytanie „Quo vadis” Henryka Sienkiewicza w warszawskim Ogrodzie Saskim. W 2017 roku lekturą Narodowego Czytania było „Wesele” Stanisława Wyspiańskiego. W roku 2018 czytano „Przedwiośnie” Stefana Żeromskiego.
Urząd Miasta Zamość
http://www.zamosc.pl
Napisz komentarz
Komentarze