Zabieg wykonano u pacjenta ze wskazaniami do implantacji kardiowertera-defibrylatora, u którego jednocześnie występowało wysokie ryzyko powikłań infekcyjnych związanych z przezżylną metodą implantacji elektrod i urządzenia. Nowoczesna technologia S-ICD, stosowana w ośrodkach o najwyższym stopniu referencyjności, pozwala na rozpoznanie i przerwanie zaburzeń rytmu serca stanowiących bezpośrednie zagrożenie dla życia pacjenta. Jest to innowacyjne rozwiązanie dla osób, które mają przeciwwskazania do klasycznych układów przezżylnych. Szczególnie skorzystają z niego młodzi pacjenci zagrożeni nagłą śmiercią arytmiczną, chorzy z niedrożnością żylną oraz osoby, które przebyły infekcję związaną z wcześniej implantowanym tradycyjnym kardiowerterem-defibrylatorem.
Zabieg zakończył się pomyślnie, a pacjent czuje się dobrze i wkrótce opuści szpital, pozostając pod stałą opieką Poradni Kardiologicznej.
W przeprowadzenie procedury zaangażowani byli:
- dr Paweł Stefańczyk – zastępca Lekarza Kierującego Oddziałem Kardiologicznym,
- dr Paweł Dąbrowski – operator,
- dr Katarzyna Grajeta – anestezjolog,
- Jolanta Sobczak, Malwina Guty – zespół pielęgniarski.
Zabieg nadzorował dr hab. n. med. Paweł Syska, kardiolog z Centrum Zaburzeń Rytmu Serca Narodowego Instytutu Kardiologii w Warszawie, uznany autorytet w dziedzinie implantacji S-ICD.
Wykonanie pierwszej implantacji S-ICD w naszym szpitalu stanowi ważny krok w rozwoju nowoczesnej kardiologii w regionie i zwiększa możliwości leczenia pacjentów wymagających specjalistycznej opieki w zakresie zaburzeń rytmu serca.
Informuje Alicja Palonka - Rzecznik Prasowy Szpitala
Napisz komentarz
Komentarze