Lubelska delegacja podczas kilkudniowej wizyty na poligonie w Szwecji miała okazję obserwować szkolenie żołnierzy Szwedzkiej Gwardii Krajowej (Hemvärnet). Żołnierze odbywali szkolenie w kilku grupach, m.in. snajperów, obsługi karabinów maszynowych i granatników ppanc. Pierwszego dnia realizowano szkolenie indywidualne, drugiego działania w grupach, a trzeciego działanie w plutonach. Szwedzi zaprezentowali również swój sprzęt i wyposażenie. Wizyta wpisuje się w roczny harmonogram współpracy zagranicznej lubelskiej brygady i jest trzecią wizytą dowództwa 2 LBOT w Szwecji.
Wizyta dała możliwość bliższego zapoznania się z systemem szkoleniowym, uzbrojeniem i wyposażeniem Szwedzkiej Gwardii Krajowej. Dowódca 2 LBOT płk Tadeusz Nastarowicz podsumowując wizytę powiedział - „Szwedzi mają inny system szkoleniowy, szkolą się dwa razy w roku, po 4-5 dni. Mają bardzo dobry system szkoleń strzelców wyborowych oraz system szkolenia instruktorów. Nie ukrywam, że właśnie w tym obszarze skupimy się na szerszej współpracy. Będziemy rozwijać naszą współpracę w zakresie dzielenia się doświadczeniami z prowadzonych szkoleń. Już niebawem rozpoczniemy wspólne szkolenia instruktorów”.
Była to już trzecia wizyta dowództwa 2 LBOT w Szwecji, planowana jest jeszcze jedna w tym roku. Z kolei Szwedzi mieli już okazję w tym roku obserwować ćwiczenia lubelskich Terytorialsów na zimowym poligonie w Wędrzynie. Odwiedzą nas ponownie w połowie roku na poligonie w Nowej Dębie.
Przypomnijmy, współpraca lubelskich i szwedzkich Terytorialsów rozwija się od 2017 roku. Zgodnie z koncepcją dowództwa Wojsk Obrony Terytorialnej, każda brygada OT w Polsce będzie rozwijać współpracę w obszarze obrony terytorialnej z innym partnerem zagranicznym.
Szwedzka Gwardia Krajowa, czyli Hemvärnet (w dosłownym tłumaczeniu obrona domu) istnieje od 1940 roku i jest oddzielnym rodzajem wojsk w Siłach Zbrojnych Szwecji. Formacja pełni funkcję wyspecjalizowanego elementu rezerwy mobilizacyjnej wojsk operacyjnych. Jej misją w czasie pokoju jest pomoc w akcjach poszukiwawczych i ratowniczych, a także udzielaniu wszechstronnej pomocy społeczeństwu w przypadkach ciężkich sytuacji nadzwyczajnych, takich jak klęski żywiołowe. W czasie wojny głównym zdaniem Gwardii Krajowej jest ochrona i obrona infrastruktury i obiektów istotnych dla obronności państwa.
Misja i zadania WOT
Wojska Obrony Terytorialnej, jako piąty rodzaj sił zbrojnych, obok Wojsk Lądowych, Sił Powietrznych, Marynarki Wojennej oraz Wojsk Specjalnych powstały z początkiem 2017 roku. Misją WOT jest obrona i wspieranie społeczności lokalnych. Żołnierze WOT są silnie związani z ludnością i rejonem działań, w którym będą zabezpieczać obywateli i infrastrukturę. W czasie wojny będą wspierać wojska operacyjne w strefie bezpośrednich działań bojowych, a poza nią stanowić siłę wiodącą. W czasie pokoju głównym zadaniem WOT będzie przeciwdziałanie skutkom sytuacji kryzysowych i klęsk żywiołowych. Nowy rodzaj Sił Zbrojnych będzie współdziałać, wspierać i uzupełniać działania innych służb ratowniczych.
WOT na Lubelszczyźnie
2 Lubelska Brygada Obrony Terytorialnej im. mjr. Hieronima Dekutowskiego ps. „Zapora” powstała jako jedna z pierwszych w kraju. W jej skład wchodzi pięć batalionów lekkiej piechoty, dyslokowanych w pięciu rejonach województwa lubelskiego: w Lublinie, Dęblinie, Białej Podlaskiej, Chełmie i Zamościu. Dowódcą lubelskiej brygady jest płk Tadeusz Nastarowicz. Obecnie brygada liczy ponad 3300 żołnierzy i cały czas rośnie w siłę.
kpt. Damian STANULA
OFICER PRASOWY
2. LUBELSKA BRYGADA OBRONY TERYTORIALNEJ
Napisz komentarz
Komentarze