Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 2 listopada 2024 23:48
Przeczytaj!
Reklama

SPOTKANIE POLICJANTÓW Z DYREKTORAMI PLACÓWEK BANKOWYCH

Pomimo wielu apeli i działań ze strony Policji nadal dochodzi do oszustw na szkodę osób starszych: „na wnuczka” czy „na policjanta”. By nim zapobiec bialscy policjanci spotkali się w minionym tygodniu z przedstawicielami banków i placówek bankowych. Spotkanie miało na celu wspólne opracowanie algorytmu postępowania w razie podejrzenia, że osoba może paść ofiarą oszustów.
 SPOTKANIE POLICJANTÓW Z DYREKTORAMI PLACÓWEK BANKOWYCH

Spotkanie odbyło się w miniony czwartek w budynku Komendy Miejskiej Policji w Białej Podlaskiej. Wzięli w nim udział: Zastępca Komendanta Miejskiego Policji w Białej Podlaskiej mł. insp. Andrzej Antoniewski, Naczelnik Wydziału Prewencji nadkom. Ilona Wierzejska, Naczelnik Wydziału do walki z Przestępczością Przeciwko Mieniu asp. szt. Roman Żeszczuk, dzielnicowa asp. Małgorzata Chazan oraz dyrektorzy i przedstawiciele  bialskich banków i  placówek bankowych, którzy odpowiedzieli na zaproszenie funkcjonariuszy. Głównym tematem spotkania była problematyka oszustw i wyłudzeń pieniędzy na szkodę osób starszych.
 

Dotychczasowe doświadczenia w tym zakresie wskazują na to, że pokrzywdzeni tego rodzaju przestępstwami to ludzie w podeszłym wieku. Najczęściej senior odbiera telefon i dowiaduje się o nagłym zdarzeniu i pilnej potrzebie pomocy finansowej dla członka rodziny. Jest to zwykle informacja o wypadku drogowym bądź okazja zakupu nieruchomości w korzystnej cenie. Zdarza się również, że dzwoniący podaje się a policjanta i prosi o pomoc w rozpracowaniu szajki oszustów. Wszystko dzieje się bardzo szybko, a całość zdarzeń kończy się bardzo często w banku.
 

Spotkanie z przedstawicielami banków miało na celu wyczulenie ich na tego rodzaju przestępstwa. Często to właśnie oni mają bezpośredni kontakt z seniorami, którzy wypłacają swoje oszczędności by przekazać je oszustowi. Czujność pracowników banków, w momencie, gdy starsza osoba próbuje zlikwidować lokatę i wypłacić z konta dużą sumę pieniędzy, bardzo często udaremnia dokonanie przestępstwa przez oszustów i prowadzi do ich zatrzymania.

 

Poza omówieniem schematów działania oszustów jak też przypadków przestępstw, które zaistniały na terenie naszego powiatu, spotkanie miało na celu przede wszystkim wspólne opracowanie algorytmu postępowania w razie podejrzenia, że osoba może paść ofiarą oszustów.

 

BSP

www.lubelska.policja.gov.pl


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama