Projekt "Czy nowi przybysze są obywatelami Europy?", który rozpoczął się w 2016 roku, jest realizowany przez grupę ośmiu stowarzyszeń z miast: Bagnols-sur-Ceze (Francja), Braunfels (Niemcy), Carcaixcent (Hiszpania), Eeklo (Belgia), Feltre (Włochy), Kiskunfélegyháza (Węgry), Newbury (Anglia) i Zamość.
Celem projektu jest poznanie realiów związanych ze współczesnymi procesami migracyjnymi, wymiana obserwacji i doświadczeń dotyczących funkcjonowania instytucji, organizacji społecznych i lokalnej społeczności.
Każda z organizacji jest gospodarzem jednego trwającego 4 – 5 dni spotkania, na które przybywają przedstawiciele organizacji partnerskich. W trakcie spotkań uczestnicy brali udział w prelekcjach, debatach i dyskusjach podporządkowanych tematowi danego spotkania oraz odwiedzali miejsca i instytucje, których historia lub współczesna funkcja są związane z tematem migracji, stosunków narodowościowych i wielokulturowości. Istotnym elementem były spotkania z przedstawicielami władz samorządowych oraz politykami.
Projekt był wspierany finansowo ze środków Unii Europejskiej. Organizacją koordynującą jest stowarzyszenie AMAC z Hiszpanii.
Gośćmi spotkania w Zamościu w dniach 11 – 15 lipca 2018 roku było 60 osób z wymienionych powyżej miast oraz po dwie osoby z Tomesti w Rumunii oraz Ialoveni w Mołdawii.
Zgodnie z przyjętą w tym gronie zasadą większość gości było zakwaterowana w domach członków SPMPZ i osób sympatyzujących ze stowarzyszeniem.
Niezależnie od wymienionego projektu, uczestniczące w nim stowarzyszenia organizowały inne wydarzenia, jak na przykład doroczne spotkania młodzieży lub pojedyncze spotkania organizowane w poszczególnych miastach. Większość z wymienionych miast jest związanych ze sobą umowami partnerskimi, a przynajmniej trwającymi od wielu lat kontaktami mieszkańców.
Napisz komentarz
Komentarze