Projekt został przygotowany z myślą o uczniach szkół ponadgimnazjalnych czterech powiatów biłgorajskiego, hrubieszowskiego, tomaszowskiego i zamojskiego oraz nauczycielach zainteresowanych wprowadzaniem zagadnień ekonomicznych na lekcjach podstaw przedsiębiorczości i wiedzy o społeczeństwie. Głównym celem konkursu było inspirowanie młodzieży do podnoszenia wiedzy i umiejętności z zakresu nauk ekonomicznych, ze szczególnym uwzględnieniem problematyki współczesnej ekonomii.
Projekt został dofinansowany ze środków Fundacji Banku Zachodniego WBK S.A. im. Stefana Bryły. Honorowy patronat nad projektem objął Marszałek Województwa Lubelskiego pan Sławomir Sosnowski i Prezydent Miasta Zamość pan Andrzej Wnuk. Patronat medialny sprawowali: Katolickie Radio Zamość, Telewizja Kablowa Zamość – Video Kadr, Kronika Tygodnia i Nowy Kurier Zamojski.
Przedsięwzięcie miało charakter konkursu, który składał się z 2 etapów (powiatowego i regionalnego) oraz finału, do którego przeszło 20 najwyżej ocenionych osób. Dodatkowo finaliści konkursu i ich opiekunowie wzięli udział w warsztatach „Ekonomia nie jest trudna” przeprowadzonych przez panią Anitę Wojciechowską, dyrektora BZ WBK w Zamościu.
W trakcie finału uczniowie prezentowali „pomysł na własną działalność gospodarczą, która uwzględniałaby walory lokalnego środowiska”.
W trakcie prezentacji młodzież wykazała się kreatywnością, m.in. przedstawiła propozycję założenia zakładu Carbo Tech S.K. zajmującego się produkcją grafenu, firmy DailyCycler, której celem jest wykorzystanie sztucznej inteligencji do opracowania aplikacji dla rowerzystów, cukierni „La Casa” serwującej desery typowe dla różnych kuchni świata oraz dającej możliwość poznania kultury tych miejsc, „Stolarni” produkującej meble z różnych rodzajów drewna, płyt fornirowanych, płyt MDF i laminowanych, przedsięwzięcia usługowego polegającego na doradzaniu małym i średnim przedsiębiorstwom handlowym i usługowym, firmy „Czystek” oferującej czyszczenie elewacji domowych i kostki brukowej, firmy zajmującej się wykonywaniem sesji zdjęciowych, zdjęć z drona i ujęć filmowych pokazujących walory turystyczne okolic Zamościa, biura rachunkowego „Księgus” zajmującego się działalnością rachunkowo księgową i doradztwem podatkowym, przedsiębiorstwa transportowego MULAWA z o.o. oferującego transport krajowy i zagraniczny oraz kancelarii adwokackiej „Jagodziń$ki” specjalizującej się w prawie pracy, której innowacyjnym aspektem byłaby działalność Pro publico bono, skierowana do kobiet dotkniętych przemocą.
Wystąpienia uczestników finału oceniło trzyosobowe Jury w składzie: przewodnicząca Dorota Mach – dyrektor Biblioteki Pedagogicznej w Zamościu, Tomasz Kossowski – dyrektor Wydziału Rozwoju Miasta i Funduszy Zewnętrznych UM Zamość i Marian Hawrylak – dyrektor PUP w Zamościu.
Spośród 20 finalistów komisja wyłoniła pięciu najlepszych laureatów:
I miejsce – Hubert Jagodziński z LO nr 2 w Hrubieszowie
II miejsce – Karolina Mulawa z ZSP nr 1 w Zamościu
III miejsce – Karolina Róg z ZSP nr 1 w Zamościu
Zostały przyznane dwa równorzędne czwarte miejsca:
IV miejsce – Daria Magryta z ZSP nr 1 w Zamościu
IV miejsce – Marzena Bździuch z RCEZ w Biłgoraju
Komisja konkursowa dodatkowo wyróżniła pięciu uczniów:
Michała Flisa z I LO w Biłgoraju,
Marcina Dudka z ZSP nr 3 w Zamościu
Kamila Kawkę z ZSP nr 1 w Hrubieszowie
Dominikę Grabias z ZSZiO w Biłgoraju
Dominikę Kiesz z ZSZiO w Biłgoraju
Wszyscy uczestnicy finału zostali nagrodzeni. Nagrody w konkursie zostały zakupione
ze środków Fundacji Banku Zachodniego WBK S.A. im. Stefana Bryły jak również ufundowane przez Marszałka Województwa Lubelskiego.
Gratulujemy wszystkim uczestnikom!
Napisz komentarz
Komentarze