Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 13 stycznia 2025 12:53
Przeczytaj!
Reklama

STOP pożarom traw

Każdego roku w okresie wiosennym, strażacy w całym kraju walczą z "palącym" problemem jakim jest wypalanie traw. Od początku 2018 roku w Polsce powstało już 20.660 pożarów traw. W wyniku tych pożarów zginęły dwie osoby, a kolejnych 41 zostało rannych. Dla porównania w 2017 roku zginęły dwie osoby, a 101 zostało rannych.

Jak do tej pory na terenie powiatu zamojskiego wystąpiło 31 pożarów suchych traw, najwięcej zdarzeń wystąpiło w gminie Nielisz (9) i Szczebrzeszyn (9). Pożary stanowiły zagrożenia dla obszarów leśnych oraz zabudowań. Na tak stosunkowo niewielką ilość tego rodzaju pożarów miała istotny wpływ "mokra" wiosna. Liczymy też, że sukcesywnie zwiększa się nasza świadomość, że wypalane suchych traw jest niepotrzebne, nieekonomiczne i stwarza realne zagrożenia, a może być też kosztowne.

            Wypalanie suchych traw, narusza przepisy ustawy o ochronie przyrody, ustawy o lasach, kodeksu wykroczeń - grożą za to sankcje karne. W przypadku, gdy  wypalanie traw stanowi zagrożenie dla wielu osób lub mienia wielkich rozmiarów, sprawcę można ukarać kwotą nawet 5000zł.

            Pożary traw na nieużytkach, z uwagi na ich charakter i zazwyczaj duże rozmiary, angażują dużą liczbę strażaków i zasobów ratowniczych. Strażacy, zaangażowani w gaszenie pożarów traw na łąkach i nieużytkach, w tym samym czasie mogą być potrzebni do ratowania życia, zdrowia i mienia ludzkiego w innym miejscu. Może się zdarzyć, że przez lekkomyślność ludzi związaną z wypalaniem traw nie dojadą na czas tam, gdzie są bardzo potrzebni.

            Materiały promocyjne kampanii zostały zawarte na stronie internetowej www.stoppozaromtraw.pl


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama