Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 22 listopada 2024 20:09
Przeczytaj!
Reklama

Pierwsze e-składki już w ZUS

Jeden przelew składkowy zamiast trzech, a czasem nawet czterech, stał się faktem. Zakład Ubezpieczeń Społecznych rozliczył już pierwszych kilkadziesiąt tysięcy wpłat, które wpłynęły na indywidualne rachunki przedsiębiorców.
Pierwsze e-składki już w ZUS

1 stycznia zniknęła konieczność opłacania składek na trzy lub cztery różne rachunki. Dziś każdy przedsiębiorca ma indywidualny numer rachunku w ZUS, na który wpłaca składki łącznie, bez dzielenia ich na poszczególne fundusze. Nie musi opisywać przelewu tak dokładnie jak dotychczas, np. wskazywać numeru NIP i miesiąca, za który opłaca składki. Do identyfikacji wpłaty wystarczy teraz indywidualny numer rachunku składkowego. Każdy taki przelew ZUS podzieli i zaksięguje na poszczególne fundusze: ubezpieczeń społecznych, ubezpieczenia zdrowotnego, Fundusz Pracy i Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych oraz Fundusz Emerytur Pomostowych.

Pierwsze wpłaty trafiły na indywidualne numery rachunków składkowych już 2 stycznia przed godziną 8.00. Wcześniej – 31 grudnia i 1 stycznia – ZUS prowadził intensywne prace nad modyfikacją systemu informatycznego wraz z testami komunikacji z klientami. W sumie pierwszego roboczego dnia po Nowym Roku na nowe rachunki wpłynęły przelewy od ponad 34 tysięcy płatników składek, w tym od prawie 1400 z województwa lubelskiego. Wszystkie zostały już zaksięgowane. Największa kumulacja płatności przypadnie około 15 stycznia, który jest terminem płatności składek dla firm zatrudniających pracowników.

Nowa forma opłacania składek jest dla mnie znacznym uproszczeniem. Korzystam na co dzień z płatności elektronicznej i łatwo mogę ponowić płatność w kolejnych miesiącach. Ponadto obecny przelew elektroniczny jest dużo prostszy do wypełnienia, ponieważ nie wymaga wpisywania szczegółowych danych – mówi dr Roma Marczewska-Kuźma, która jako jedna z pierwszych w kraju przelała składki na swój indywidualny numer rachunku w ZUS.

Instytucja przypomina, że 1 stycznia zmieniły się również zasady rozliczania składek. Obecnie wpłata w pierwszej kolejności pokrywa najstarsze zadłużenie. Dla osób prowadzących działalność gospodarczą, które podlegają dobrowolnemu ubezpieczeniu chorobowemu, może to oznaczać utratę prawa do zasiłku chorobowego, opiekuńczego lub macierzyńskiego. Płatnik może jednak w takiej sytuacji złożyć wniosek o opłacenie składki po terminie. Jeśli natomiast nie może spłacić długu jednorazowo, powinien skontaktować się z doradcą ds. ulg i umorzeń – w placówce ZUS lub przez infolinię.

Nowy sposób opłacania składek i zmiany w ich rozliczaniu mogą rodzić pytania. Dlatego ZUS zapewni przedsiębiorcom wsparcie doradców, którzy rozwieją wątpliwości dotyczące sposobu rozliczenia wpłat na kontach. Doradcy płatników składek będą dostępni w salach obsługi klientów w całym kraju od połowy stycznia. Obecnie trwa ich szkolenie.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama