Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
niedziela, 22 grudnia 2024 10:23
Przeczytaj!

Koronawirus - karencja w spłacie kredytu. Na jaki czas można zawiesić kredyt?

Konsekwencje gospodarcze w związku z trwającą pandemią koronawirusa są naprawdę duże i wiele osób straciło potrzebne środki do życia, jak i uregulowania kolejnych rat kredytowych. W tej trudnej sytuacji warto zastanowić się nad skorzystaniem z karencji w spłacie kredytu. Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się, na czym polega karencja, ile może potrwać, czym różni się od wakacji kredytowych oraz jak najprościej ją uzyskać. Zapoznaj się!
  • 25.05.2020 14:00
  • Autor: Grupa Tipmedia
Koronawirus - karencja w spłacie kredytu. Na jaki czas można zawiesić kredyt?

Karencja w spłacie kredytu na czas koronawirusa

W związku z trwającą pandemią koronawirusa wiele osób straciło pracę i jednocześnie zostało pozbawionych większości dochodów niezbędnych do opłacenia podstawowych potrzeb życiowych, jak i uregulowania kolejnych rat kredytowych. Czy w tej sytuacji banki przygotowały jakieś rozwiązanie, które pomoże kredytobiorcom wydostać się z kłopotów finansowych? Tak, jednym z nich jest większe niż do tej pory umożliwienie klientom korzystania z karencji w spłacie kredytu, która pozwala odroczyć w czasie uregulowanie części kapitałowej zobowiązania finansowego np. kredytu hipotecznego, gotówkowego czy innego kredytu online. To rozwiązanie w głównej mierze przeznaczone jest dla osób, które przekroczyły przynajmniej połowę okresu kredytowania, ponieważ wtedy nie zostaną obciążeni dużymi odsetkami. W tym miejscu należy zaznaczyć, że karencja nie daje możliwości całkowitego umorzenia wymaganej spłaty kredytu. Mimo, iż takie rozwiązanie zwykle nie cieszy się dużą popularnością ze względu na wysokość dodatkowych kosztów, to w obecnej sytuacji spowodowanej koronawirusem dla niektórych z pewnością będzie dużym wsparciem lub nawet ostatnią deską ratunku.

Ile może trwać karencja w spłacie kredytu?

Jeżeli uznamy, że karencja w spłacie kredytu będzie dla nas pomocnym rozwiązaniem, wtedy musimy zdawać sobie sprawę, że w zależności od banku jej okres może się różnić. W jednej instytucji może być to nawet 60 miesięcy, natomiast w innym tylko rok. Poniżej wskazaliśmy, na jaki czas można odroczyć spłatę kredytu w najpopularniejszych bankach w Polsce: • Millennium - do 24 miesięcy • PKO Bank Polski - do 36 miesięcy • BOŚ Bank - do 36 miesięcy • Alior Bank - do 60 miesięcy • Credit Agricole - 2/36 miesięcy • BNP Paribas - do 24 miesięcy Więcej informacji na temat wyżej wymienionych propozycji dotyczących karencji w spłacie kredytu możemy znaleźć na wybranej porównywarce finansowej - na szczególną uwagę z pewnością zasługuje serwis https://loando.pl/, w którym znajdziemy mnóstwo intersujących treści na temat karencji, które pomogą wybrać najlepszą ofertę przystosowaną do naszych potrzeb!

Karencja w spłacie, a wakacje kredytowe - różnice

Często bywa tak, że kredytobiorcy mylą karencję spłaty kredytu z wakacjami kredytowymi, ponieważ jedno i drugie rozwiązanie finansowe daje możliwość czasowego zawieszenia regulacji rat kredytowych. To duży błąd, ponieważ te dwa rozwiązania bankowe znacznie się od siebie różnią! Jeżeli zdecydujemy się na wakacje kredytowe, wtedy nie będziemy musieli spłacać części kapitałowej, jak i odsetkowej raty kredytowej, pod warunkiem, że spełnimy wszystkie wymagania banku. Wybierając karencję możliwe jest tylko terminowe zawieszenie raty kapitałowej. Co jeszcze je różni? Przede wszystkim dodatkowe koszty, w przypadku wakacji kredytowych banki nie narzucają wysokich opłat na klienta jednak przy karencji sytuacja wygląda już znacznie inaczej i odsetki są naprawdę wysokie. Ponadto oba rozwiązania różni okres przez jaki można z nich korzystać - wakacje kredytowe zwykle obowiązują maksymalnie do pół roku, natomiast karencja może trwać nawet 60 miesięcy!

Jak uzyskać karencję spłaty?

Z karencji spłaty kredytu możemy skorzystać w większości komercyjnych banków w Polsce. Jak skorzystać z tego rozwiązania? To prosty proces, który nie wymaga poświęcenia dużej ilości czasu. Wystarczy, że złożymy specjalny wniosek na stronie internetowej banku, w którym zaciągnęliśmy wcześniej kredyt. W razie problemów zawsze też możemy skontaktować się z konsultantem, który z pewnością wyjaśni wszystkie wątpliwości i odpowie na nurtujące pytania. W przypadku wnioskowania o odroczenie spłaty raty kapitałowej kredytu, bank może wymagać od nas spełnienia warunków takich jak: • konieczność uregulowania części rat kredytowych, • brak zaległości w spłacie kredytu, • przedstawienie dokumentów potwierdzających trudną sytuację finansową - problemy wywołane konsekwencjami koronawirusa banki będą traktowały w sposób priorytetowy. Jeśli nie zastosujemy się do powyższych wymagań, wtedy nasze szanse na uzyskanie karencji w spłacie kredytu będą naprawdę małe. Warto o tym pamiętać!

Materiał zewnętrzny