Łojotokowe zapalenie skóry – uporczywa, przewlekła choroba
Łojotokowe zapalenie skóry jest chorobą dermatologiczną o podłożu zapalnym, występującą najczęściej na owłosionej skórze głowy. Do jej rozwoju może prowadzić szereg czynników. Za najważniejsze z nich uznaje się nadmierną aktywność gruczołów łojowych oraz kolonizację skóry przez grzyby Malassezia - żywiące się łojem drożdżaki. Gdy drobnoustroje te gwałtownie zwiększą swoją liczebność, pojawia się stan zapalny skóry i przykre objawy.
Tłuste łuski (żółte lub białe), tłusty łupież |
|
Swędzenie | Świąd skóry głowy w ŁZS może mieć różne nasilenie. Chorym nie zawsze udaje się powstrzymać od drapania. A to może prowadzić do mechanicznego wypadania włosów oraz uszkodzenia cebulek. |
Zaczerwienienia | Czerwone, dobrze odgraniczone plamy na skórze świadczą o rozwoju stanu zapalnego skóry głowy. W tym obszarze skóra jest podrażniona i łuszcząca, a cebulki włosowe ulegają osłabieniu. |
Jak pokazuje tabela, wypadanie włosów w łojotokowym zapaleniu skóry ściśle łączy się z pozostałymi objawami choroby i stanowi ich następstwo. Aby więc powstrzymać utratę włosów, musimy zacząć walkę z głównym problemem – łojotokowym zapaleniem skóry.
Jak leczyć wypadanie włosów w łojotokowym zapaleniu skóry?
Jeśli wypadają nam włosy, koniecznie udajmy się do dermatologa lub trychologa, aby poznać przyczynę problemu i skutecznie z nim walczyć. Specjalista wykona odpowiednie badania i postawi diagnozę.
W przypadku łojotokowego zapalenia skóry leczenie polega na stosowaniu odpowiednich środków farmakologicznych. Mogą to być miejscowe lub doustne leki przeciwgrzybicze i przeciwzapalne. W większości przypadków poprawę udaje się uzyskać już za pomocą preparatów aplikowanych miejscowo, takich jak szampony, kremy i lotiony.
Szampon na wypadanie włosów przy łojotoku to podstawa, ponieważ taka skóra potrzebuje częstego oczyszczania. Bez recepty możemy kupić szampony z ketokonazolem lub piroktonem olaminy. Obydwie te substancje wykazują działanie przeciwgrzybicze i przeciwłojotokowe. Co więcej, pozwalają zmniejszyć liczbę wypadających włosów - mówi dr n. med. Igor Michajłowski dermatolog-wenerolog z Clinica Dermatologica
Specjalista może również polecić zabiegi trychologiczne oraz profesjonalne kosmetyki, które pobudzą mikrokrążenie w skórze głowy i wzmocnią cebulki włosów.
Zwalcz objawy łojotokowego zapalenia skóry dzięki dermokosmetykom Seborh!
Seborh to specjalny zestaw dermokosmetyków na łojotokowe zapalenie skóry głowy. Pielęgnuje skalp, kompleksowo walcząc z jego problemami.
- Szampon Seborh – skutecznie usuwa nadmiar sebum i zanieczyszczenia, ale jest przy tym delikatny, dlatego nadaje się do codziennego używania. Zawiera pirokton olaminy i siarczek selenu, które likwidują patologiczną mikroflorę skóry, redukując łuszczenie, zaczerwienienia i świąd. Mleczko pszczele pozytywnie wpływa na nawilżenie skóry głowy oraz reguluje pracę gruczołów łojowych i wzmacnia cebulki włosów.
- Emulsja Seborh – wspiera procesy regeneracji naskórka, zmniejszając łuskę i swędzenie. Pozostawia skórę głowy delikatnie nawilżoną. W składzie ma pirokton olaminy, siarkę i mocznik, które działają przeciwgrzybiczo i antybakteryjnie. Oleje – konopny i z czarnuszki są naturalnym remedium na wypadanie włosów.
- Płyn Seborh – delikatnie złuszcza martwy naskórek, odblokowując pory skóry. Nie wysusza przy tym skóry głowy. Kwasy – glikolowy i jabłkowy działają keratolitycznie, dzięki czemu zapobiegają tworzeniu się łusek i regulują złuszczanie naskórka. Pantenol i alantoina łagodzą oraz nawilżają skórę. Ekstrakt z wąkroty azjatyckiej poprawia mikrokrążenie i działa przeciwzapalnie.
Dermokosmetyki Seborh przy regularnym stosowaniu zmniejszają objawy ŁZS oraz poprawiają stan skóry głowy.
Tajniki skutecznej pielęgnacji przy ŁZS
Niestety nie ma leków, które pozwoliły by całkowicie wyleczyć łojotokowe zapalenie skóry. Dlatego pomimo opanowania objawów problem może nawrócić. Zaleca się zatem odpowiednią pielęgnację skóry, którą należy włączyć już na stałe. Pomaga ona w utrzymaniu skóry w ryzach, a w razie zaostrzeń jest wsparciem dla leczenia.
Jaki szampon przeciw wypadaniu włosów w łojotoku?
Warto zwrócić uwagę na to, aby szampon miał łagodny skład. Inaczej może zaognić podrażnioną skórę głowy. Na pewno nie powinien zawierać agresywnych detergentów, które działają mocno odtłuszczająco, gdyż to może pogorszyć problem z łojotokiem. Należy zaopatrzyć się w szampon dedykowany problemowi. Powinien być łagodny i lekko nawilżać, jak również działać przeciwgrzybiczo.
Nie należy się jednak ograniczać do stosowania samego szamponu, gdyż przy ŁZS to zdecydowanie za mało. Niezbędny będzie również płyn o właściwościach keratolitycznych, który głębiej oczyści skórę głowy. A także kosmetyk wspierający regenerację skalpu, np. w postaci emulsji. Tylko kompleksowa pielęgnacja przyniesie dobre efekty!
Nie zapominajmy, że poza leczeniem i pielęgnacją, ważny jest też styl życia. Należy dbać o zdrowe odżywianie się i unikać produktów wysokoprzetworzonych oraz bogatych w cukier. W razie niedoborów witamin i minerałów po konsultacji z lekarzem można wdrożyć suplementację. Ponadto wskazana jest odpowiednia ilość snu oraz redukcja stresu.
Podsumowanie
Choć wypadanie włosów w łojotokowym zapaleniu skóry może niepokoić, istnieją rozwiązania, które pomogą je zahamować. Należy zacząć od wizyty od lekarza, który ustali przyczynę wypadania włosów i dobierze leczenie. Oprócz tego ważna będzie odpowiednia pielęgnacja i prowadzenie zdrowego stylu życia. Nie należy zwlekać z udaniem się do specjalisty, bo problem z wypadaniem może się pogłębić i przejść w poważniejsze łysienie łojotokowe.