Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 23 listopada 2024 03:23
Przeczytaj!

Chirurgia stomatologiczna – na czym polega i jakie zabiegi oferuje?

Gdy leczenie zachowawcze nie jest wystarczające, szereg rozwiązań oferuje chirurgia stomatologiczna. Ten dział stomatologii to w praktyce szereg procedur – od ekstrakcji zęba po leczenie zmian takich jak torbiele. Często jego zabiegi są też niezbędne przed innym leczeniem – np. protetycznym. Dowiedz się więcej.
  • 12.02.2024 15:08
  • Autor: Grupa Tipmedia
Chirurgia stomatologiczna – na czym polega i jakie zabiegi oferuje?

Chirurgia stomatologiczna – co to jest?

Chirurgia stomatologiczna jest jedną ze specjalizacji stomatologii, wymagającą dużych kwalifikacji i precyzji. Kompleksowo leczy zróżnicowane choroby w obszarze tkanek twardych i miękkich jamy ustnej. Zakres zabiegów jest bardzo szeroki i łączy się niejednokrotnie z innymi specjalizacjami – np. endodoncją. Chirurg stomatologiczny często jest potrzebny także przed leczeniem implantologicznym, gdy dochodzi do zmian zanikowych szczęki lub żuchwy. Takie zabiegi kojarzy się wprawdzie z bólem, jednak dziś stosowane metody znieczulenia pozwalają całkowicie to ryzyko odżegnać. Chirurgia stomatologiczna korzysta z szeregu technik dobrze ugruntowanych w teorii i praktyce klinicznej.

Chirurgia stomatologiczna - Klinika stomatologiczna N•100 w Lublinie

Zabiegi chirurgii stomatologicznej

Częstym zabiegiem wykonywanym przez chirurga stomatologicznego jest ekstrakcja. Specjalista sprawnie i bezboleśnie usuwa zęby mleczne, stałe, zęby mądrości („ósemki”), zęby zatrzymane. Po ekstrakcji można przeprowadzić implantację natychmiastową. Leczy także powikłania po ekstrakcjach: przetoki, pozostawione fragmenty, torbiele.

Innym zabiegiem jest resekcja wierzchołka korzenia zęba. Wykonuje się go, jeśli wokół zęba martwego występują zmiany zapalne na tyle duże, że nie są w stanie się samodzielnie wygoić. Wtedy usuwa się zainfekowaną tkankę i regeneruje ubytek kostny.

Chirurg stomatologiczny wykonuje też hemisekcje (kiedy pojedynczy korzeń został dotknięty nieodwracalnym stanem zapalnym) i premolaryzacje (gdy dochodzi do głębokiego stanu zapalnego z przestrzeni międzykorzeniowej trzonowca).

Także zaniki kości można leczyć z pomocą chirurgii stomatologicznej. Zmiany atroficzne pojawiają się na skutek różnorodnych stanów zapalnych, torbieli, urazów czy po ekstrakcji zęba. Niestety, skutkują zmianami rysów twarzy i utrudniają mocowanie protezy bądź implantację. Regeneracja wykorzystuje materiały kościotwórcze i kościozastępcze. Także inne zabiegi niezbędne przez leczeniem impantologicznym – podnoszenie dna zatoki szczękowej czy rozszczepienie wyrostka – wykonuje się w gabinecie chirurga stomatologicznego. Z tego powodu przed zastosowaniem implantów warto wybrać klinikę współpracującą z chirurgiem, co ułatwi komunikację między lekarzami i wspólne ustalenie strategii.

Ostatnim obszarem zainteresowań chirurgii stomatologicznej są wybrane choroby przyzębia. Taki specjalista leczy stan zapalny po ekstrakcji („suchy zębodół”), podcina wędzidełka, usuwa zmiany przerostowe tkanek miękkich, przeprowadza kiretaże, pokrywa recesje dziąseł i inne.

Czy zabiegi chirurgii stomatologicznej są bezpieczne?

Warto wiedzieć, że zabiegi chirurgii stomatologicznej są bezpiecznymi procedurami. Dziś stosowane znieczulenie (zwłaszcza komputerowe, dostępne między innymi w lubelskiej klinice stomatologicznej N•100, opcjonalnie także sedacja wziewna niwelująca stres) i farmakoterapia po zabiegu znacznie poprawiają komfort pacjenta. Skuteczność stosowanych technik jest bardzo wysoka, a lekarz poinformuje pacjenta o właściwym postępowaniu pozabiegowym, by zapobiec wystąpieniu powikłań.

--- Artykuł sponsorowany ---