Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 23 grudnia 2024 07:05
Przeczytaj!
Reklamahttps://www.youtube.com/watch?v=xGscu9OjhVk

„Służba w Wojsku Polskim w kontekście wprowadzanych zmian”

9 marca w Liceum Ogólnokształcącym przy Centrum Szkół Mundurowych odbyła się Konferencja „Służba w Wojsku Polskim w kontekście wprowadzanych zmian”.
Kliknij aby odtworzyć

O Obronie Terytorialnej, jej celach i zasadach przyjęcia do służby mówił podczas konferencji płk Tadeusz Nastarowicz, dowódca 2. Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej, były dowódca zamojskiego garnizonu. Jak podkreślał płk Nastarowicz, pierwszeństwo w naborze do WOT będą mieli absolwenci szkół mundurowych, klas o profilu wojskowym oraz członkowie organizacji paramilitarnych.

Misją Wojsk Obrony Terytorialnej (WOT) - jako piątego, samodzielnego rodzaju sił zbrojnych, będzie obrona i wspieranie lokalnych społeczności w czasie konfliktu zbrojnego, jak również podczas klęsk żywiołowych lub katastrof.

Na konferencję licznie przybyła młodzież ze szkół średnich, gimnazjów z opiekunami, czy też studenci kierunku bezpieczeństwo narodowe Wyższej Szkoły Humanistyczno-Ekonomicznej.

Docelowa liczba żołnierzy WOT wyniesie ok. 53 000, a ich służba będzie trwała od 1 roku do 6 lat, z możliwością jej przedłużenia. Do końca 2019 roku zaplanowano utworzenie 63 batalionów, które wejdą w skład 17 brygad podporządkowanych Dowództwu Wojsk Obrony Terytorialnej.

Pierwsze trzy brygady są już w trakcie formowania; przygotowanie następnych trzech jednostek zaplanowano na 2017 rok, kolejnych pięć brygad powstanie w 2018, a ostatnich sześć − w 2019 roku.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama