Żywa Biblioteka jest projektem edukacyjnym z zakresu przeciwdziałania dyskryminacji i ochrony Praw Człowieka. Pierwsza Żywa Biblioteka odbyła się w 2000 roku w Dani, a w Polsce takie wydarzenia mają miejsce od 2007 roku.
Żywa Biblioteka działa jak prawdziwa biblioteka z tą różnicą, że książkami są ludzie, a czytanie jest rozmową. Książkami są przedstawiciele grup, które spotykają się ze stereotypami, dyskryminacją i wykluczeniem. Rozmowy te odbywają się najczęściej indywidualnie, czasem w małych grupach. Czytelnik wybiera z katalogu jedną książką, której tytuł najbardziej go interesuje. Następnie Książka i Czytelnik decydują, w którym miejscu usiądą i będą rozmawiać. Rozmowa z każdą Książką możne trwać maksymalnie 25 minut. Po rozmowie Czytelnik może zdecydować się wypożyczyć kolejną Książkę lub na tym zakończyć udział w wydarzeniu.
Udział w projekcie Żywych Książek i Czytelników ma wpływać na kształtowanie postaw otwartości i akceptacji wobec różnorodności oraz ma zachęcać do krytycznego myślenia.
W programie wydarzenia przewidziane były także zabawy animacyjne na temat tolerancji zorganizowane przez animatorów kultury z Zamojskiego Domu Kultury. Odbyła również projekcja filmów krótkometrażowych na temat tolerancji, dyskryminacji i stereotypizacji. Żywa Biblioteka w Zamościu uzyskała Honorowy Patronat Rzecznika Praw Obywatelskich dr Adama Bodnara, a także Prezydenta Miasta Zamościa Andrzeja Wnuka.
Patronat medialny nad tym wydarzeniem objęła Telewizja Kablowa Zamość.
Napisz komentarz
Komentarze