Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
środa, 22 stycznia 2025 14:45
Przeczytaj!
Reklama

METROPOLITAN OPERA NA WIELKIM EKRANIE

Centrum Kultury Filmowej „Stylowy” zaprasza na transmisje oraz retransmisje przedstawień operowych z nowojorskiej The Metropolitan Opera. Od marca do maja 2017 roku na kinowym ekranie zaprezentowane zostaną arcydzieła operowe Giuseppe Verdiego – LA TRAVIATA (11.03) i NABUCCO (25.03) oraz EUGENIUSZ ONIEGIN Piotra Czajkowskiego (22.04) i KAWALER Z RÓŻĄ Richarda Straussa (13.05).
METROPOLITAN OPERA NA WIELKIM EKRANIE

Autor: MATERIAŁ NADESŁANY

Na scenie Metropolitan Opera wystąpią światowego formatu śpiewacy: Plácido Domingo, Renée Fleming, Elīna Garanča, Sonya Yoncheva, Thomas Hampson, Anna Netrebko, Dmitri Hvorostovsky, Matthew Polenzani – to tylko początek imponującej listy. Za pulpitem staną uznani dyrygenci. Nie zabraknie oczywiście legendarnego Jamesa Levine’a, dyrektora muzycznego Met. Realizatorzy transmisji tradycyjnie już zadbają o dodatkowe atrakcje: wywiady z artystami, wizyty za kulisami, w pracowniach teatralnych czy na próbach do kolejnych spektakli.

SEZON OPEROWY 2016-17 „THE MET: LIVE IN HD”

Giuseppe Verdi LA TRAVIATA
Opera w 3 aktach
Libretto: Francesco Maria Piave wg powieści Aleksandra Dumasa syna „Dama kameliowa”

Transmisja przedstawienia:
11.03.2017 | sobota | 18:55

Obsada:
Sonya Yoncheva jako Violetta
Michael Fabiano jako Alfred
Thomas Hampson jako Germont

Nicola Luisotti dyrygent

Realizatorzy:
Willy Decker reżyseria
Wolfgang Gussmann scenografia i kostiumy
Hans Toelstede światło
Athol Farmer choreografia

Słynne arcydzieło Verdiego w niemniej słynnej inscenizacji Willy’ego Deckera to produkcja, które obiegła niemal cały świat operowy. Była prezentowana na prestiżowych festiwalach, a także podczas cyklu transmisji „The Met: Live in HD”. Dziś „Traviata” należy do najbardziej popularnych oper, jednak jej premiera w Wenecji w 1853 stała się jedną z bardziej spektakularnych klap i skandali w historii opery. Choć Verdi starał się złagodzić w swym dziele wydźwięk oryginału (powieści „Dama kameliowa” Aleksandra Dumasa syna), to publiczność nie była w stanie znieść na scenie operowej kurtyzany jako postaci pozytywnej, i tego, że akcja rozgrywa się współcześnie. Mimo to rola Violetty Valery (tytułowej „traviaty”, czyli z jęz. włoskiego „zbłąkanej”) stała się koronną partią największych sopranów, a melodyjne i poruszające dzieło – przebojem repertuaru operowego.

Przedstawienie trwa około 2 godzin i 30 minut (w tym 1 przerwa).

Giuseppe Verdi NABUCCO /retransmisja/
Opera w 4 aktach
Libretto: Temistocle Solera wg Aniceta-Bourgeois i Francisa Cornue

Retransmisja przedstawienia:
25.03.2017 | sobota | 18:55


Obsada:
Liudmyla Monastyrska jako Abigaille
Jamie Barton jako Fenena
Russell Thomas jako Ismael
Plácido Domingo jako Nabucco
Dmitry Belosselskiy jako Zachariasz

James Levine dyrygent

Realizatorzy:
Elijah Moshinsky reżyseria
John Napier scenografia
Andreane Neofitou kostiumy
Howard Harrison światło

Opera, która swemu kompozytorowi Giuseppe Verdiemu przyniosła olbrzymi rozgłos i powodzenie, od dawna była wyczekiwana przez widzów cyklu „The Met: Live in HD”. To na ich prośby dyrekcja nowojorskiej opery włączyła „Nabucca” do przyszłego sezonu transmisji. W czasach walk o niepodległość i zjednoczenie Italii śpiew Żydów z tej opery, tęskniących do ojczyzny, swej ziemi obiecanej, stał się wyrazem wyzwoleńczych dążeń Włochów. Chór „Va, pensiero” przez lata był nieoficjalnym hymnem kraju. Biblijną opowieść o królu babilońskim Nabuchodonozorze, w której pycha zostaje ukarana, a wiara zwycięża wszelkie przeciwności, w wersji operowej usłyszymy pod batutą Jamesa Levine’a. W postać Nabucca wcieli się Placido Domingo, od dłuższego czasu występujący w partiach barytonowych.

Przedstawienie trwa około 2 godzin i 40 minut (w tym 1 przerwa).

Piotr Iljicz Czajkowski EUGENIUSZ ONIEGIN
Sceny liryczne w 3 aktach
Libretto: kompozytor wg poematu Aleksandra Puszkina

Transmisja przedstawienia:
22.04.2017 | sobota | 18:55

Obsada:
Anna Netrebko jako Tatiana
Elena Maximova jako Olga
Alexey Dolgov jako Lenski
Dmitri Hvorostovsky jako Oniegin
Štefan Kocán jako Gremin

Robin Ticciati dyrygent

Realizatorzy:
Deborah Warner inscenizacja
Fiona Shaw reżyseria
Tom Pye scenografia
Chloe Obolensky kostiumy
Jean Kalman światło
Finn Ross, Ian William Galloway projekcje wideo
Kim Brandstrup choreografia

Najbardziej znana opera Czajkowskiego po raz pierwszy została wystawiona jako… spektakl studencki, wykonany przez uczniów Moskiewskiego Konserwatorium. Sceny liryczne – bo taką nazwę gatunkową wymyślił dla swego dzieła kompozytor – oparte są na poemacie dygresyjnym jednego z najwybitniejszych rosyjskich poetów romantycznych. Skromna i wrażliwa Tatiana zakochuje się w Onieginie, znudzonym światowcu, który odrzuca jej miłość. Po latach Oniegin uświadamia sobie, że jednak kocha Tatianę, ale ta jest już żoną księcia Griemina. Mimo że nadal darzy Oniegina uczuciem, Tatiana pozostaje wierna mężowi. Arcydzieło Czajkowskiego powraca do cyklu transmisji z Met, ponownie partię Tatiany zaśpiewa Anna Nerebko, partnerować jej będzie inny ulubieniec nowojorskiej publiczności Dmitrij Hvorostovsky.

Przedstawienie trwa około 3 godzin i 40 minut (w tym 2 przerwy).


Richard Strauss DER ROSENKAVALIER /Kawaler z różą/
Komedia muzyczna w 3 aktach
Libretto: Hugo von Hofmannsthal

Transmisja przedstawienia:
13.05.2017 | sobota | 18:30

Obsada:
Renée Fleming jako Marszałkowa
Elīna Garanča jako Oktawian
Erin Morley jako Zofia
Matthew Polenzani jako Śpiewak
Marcus Brück jako Faninal
Günther Groissböck jako Baron Ochs

Sebastian Weigle dyrygent

Realizatorzy:
Robert Carsen reżyseria
Paul Steinberg scenografia
Brigitte Reiffenstuel kostiumy
Robert Carsen, Peter Van Praet światło

Najbardziej wiedeńska z oper Richarda Straussa, twórczo nawiązująca do lekkich i pikantnych dzieł W.A. Mozarta. Pełno tu przebieranek, żartobliwych i niegroźnych pomyłek i oszustw, które mają na celu utarcie nosa zbyt dumnym arystokratom lub zbyt roznamiętnionym podrywaczom. Młodziutki kochanek Marszałkowej otrzyma miłość równie młodej Zofii, a zbyt starzy już na miłość Marszałkowa i Baron Ochs usną się w cień – ona z rezygnacją, on ze wstydem, wystrychnięty na dutka. Reżyser Robert Carsen zapowiada, że umieści akcję w schyłkowym okresie cesarstwa Habsburgów, podkreślając podtekst opery, jakim jest konflikt klasowy na bogatym tle z czerwonego adamaszku. W roli Marszałkowej zobaczymy Renée Fleming, najwspanialszą odtwórczynię tej roli w ostatnich trzech dekadach.


 

Cena biletu na 1 operę: 50 zł (sprzedaż biletów w kasach kina lub online)

Karnet na 4 opery: 160 zł (sprzedaż karnetów wyłącznie w kasach kina)


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama