Uchwała budżetowa jako akt prawa miejscowego powinien być rzetelny, przejrzysty, wiarygodny, realizujący w sposób zrównoważony potrzeby mieszkańców całego powiatu oraz czytelny.
Budżet powiatu zamojskiego na 2017 rok można nazwać budżetem zachowawczym. Zarząd przedstawiając projekt budżetu kieruje się głównie administrowaniem środków budżetowych zapominając o wizji rozwoju powiatu. Najlepszym tego przykładem jest fakt, iż najwyższą pozycją w wydatkach budżetu na 2017 rok to wydatki na wynagrodzenia dla pracowników w powiatowych jednostkach budżetowych 53,7%. Ponadto budżet ten pomimo dużej ilości zadań drogowych nie określa jasno wpływów od samorządów gminnych udziału w partycypacji zadań z zakresu budowy i remontów dróg.
Klub Radnych PiS chce również zwrócić uwagę na brak jasno określonej hierarchii zadań drogowych tak by można było w przejrzysty sposób określić które zadania na terenie której gminy powinny być realizowane.
Brak planowania budżetowego w tym i w poprzednich latach nie przyczynia się do efektywnego wykonywania zadań. Przykładem tu jest Samodzielny Publiczny Zespół Opieki Zdrowotnej w Szczebrzeszynie i Samodzielne Publiczne Sanatorium Rehabilitacyjne im. Janusza Korczaka w Krasnobrodzie gdzie Zarząd Powiatu udziela dotacji na zadania inwestycyjne na kwotę równą w obu jednostkach po sto tysięcy złotych, nie rozważając potrzeb i strategii rozwoju obu placówek. Ponadto budżet ten zakłada, iż Szpital w Szczebrzeszynie w 2017 roku będzie w dalszym ciągu w złej kondycji finansowej (spłata przez powiat rat udzielonej szpitalowi pożyczki) oznacza to, iż szpital nie ma żadnej strategii rozwoju.
Reasumując: pomimo, że budżet na rok 2017 jest daleki od doskonałości zakłada jednak realizację wielu zadań drogowych, o które upominał się Klub Radnych Prawa i Sprawiedliwości, dlatego Klub nie głosował przeciw lecz wstrzymał się od głosu.
Napisz komentarz
Komentarze