Uchwała regulująca zasady korzystania z herbu Miasta Zamość została podjęta 26 września podczas XXII sesji Rady Miasta. Radni przyjęli uchwałę przewagą jedynie 2 głosów. Miała ona wielu przeciwników. Próbę jej wycofania podjęli działacze stowarzyszenia "Zamość nasz wspólny dom" Łukasz Kwiatkowski i Diana Sawicka oraz Sławomir Ćwik z Nowoczesnej. Jednak ich usiłowania nie przyniosły efektu, gdyż 28 października uchwała została opublikowana w Dzienniku Urzędowym Województwa Lubelskiego, a tym samym uprawomocniona.
Zgodnie z uchwałą herb miasta może być wykorzystywany jedynie "w sposób zapewniający mu należytą godność i szacunek oraz prestiż i powagę przewidzianą dla insygniów władzy". W sytuacjach nieprzestrzegania tego warunku prezydent miasta będzie miał teraz skuteczne narzędzie reagowania.
Uchwała ta ma zapobiec sytuacjom, gdy herb wykorzystywany jest wbrew dobrym obyczajom. Z herbu będzie można korzystać nieodpłatnie, ale za zgodą prezydenta. Symbolu tego nie będzie można używać w kampaniach wyborczych.
Przeciwnicy uchwały argumentowali, że korzystanie z herbu nie powinno być ograniczane, bo to dobro wspólne mieszkańców miasta. Pojawił się również argument o braku czasu na uzyskiwanie zgody na skorzystanie z herbu.
Warto wspomnieć, że Zamość był jedynym miastem województwie lubelskim, który nie ma miał uregulowanej sprawy herbu. W innych miastach, jak na przykład w Lublinie, ustawa porządkująca korzystanie z herbu jest sprawą zupełnie naturalną.
Napisz komentarz
Komentarze