Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
niedziela, 22 grudnia 2024 22:55
Przeczytaj!
Reklamahttps://www.youtube.com/watch?v=xGscu9OjhVk

Na ratunek zabytkom

Są jeszcze w Zamościu zabytki, które wymagają pilnej renowacji. O tym, jak pozyskać na to fundusze i jak skutecznie dbać o nasze dziedzictwo kulturowe rozmawiano wczoraj (11 października) na spotkaniu z udziałem Głównego Konserwatora Zabytków.
Kliknij aby odtworzyć

Mimo że w ostatnich latach zrobiono bardzo dużo w obszarze renowacji zamojskich zabytków, to wiele jeszcze zostało do zrobienia. Dlatego Lubelski Wojewódzki Konserwator Zabytków zorganizował konferencję naukową - skupiła się ona wokół trzech obiektów, które, choć są ikoną dawnej potęgi Zamościa, to jak dotąd nie doczekały się rewitalizacji.

Magdalena Gawin, Wiceminister Kultury i Dziedzictwa Narodowego i Generalny Konserwator Zabytków podkreśla, że renowacja zabytku przede wszystkim zależy od postawy jego właściciela. Bo możliwości pozyskania na ten cel funduszy jest wiele.

A jest o co walczyć, zwłaszcza jeśli chodzi o fundusze unijne. I na te głównie liczą właściciele i administratorzy zabytkowych obiektów.

Jak ważna to informacja wiedzą specjaliści, którzy zajmują się problematyką konserwacji zabytków w naszym mieście.

Spotkanie odbyło się w Muzeum Fortyfikacji i Broni Arsenał i ma być pierwszym z cyklu poświęconych tej problematyce.

Jednocześnie wpisuje się ono w przypadającą za rok 25 rocznicę wpisania Zamościa na Listę Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama