Bitwa pod Komarowem to największa bitwa kawaleryjska w wojnie polsko-bolszewickiej, która stanowiła moment zwrotny na południowym froncie. Bitwa ta jest uważana za jedną z najważniejszych bitew, jakie wydarzyły się w historii Europy, a jej znaczenie porównywane jest do Bitwy Warszawskiej zwanej "Cudem nad Wisłą".
Zwycięstwo Polaków nad 1 Armią Konną Siemiona Budionnego zostało upamiętnione podczas uroczystości w Wolicy Śniatyckiej, wsi położonej w gminie Komarów Osada. I to upamiętnione podwójnie, bo odbyły się dwie odrębne uroczystości.
Obchody zatytułowane "Echa Przeszłości" zorganizowane przez Gminę Komarów odbyły się w miejscu pamięci tuż przy kopcu upamiętniającym bitwę.
Uroczystości te rozpoczęły się o godzinie 10 Mszą św. polową w intencji poległych podczas bitwy Polaków. Następnie odbył się ceremoniał wojskowy, przemówienia okolicznościowe, Apel Poległych i salwa honorowa.
Przy pomniku poległych zostały złożone kwiaty i wieńce. Potem była część artystyczna i pokazy współczesnego uzbrojenia wojskowego w wykonaniu 2. Hrubieszowskiego Pułku Rozpoznawczego.
Równolegle z uroczystościami zorganizowanymi przez Gminę dwa kilometry dalej na polach Wolicy Śniatyckiej odbywały się obchody zorganizowane przez Stowarzyszenie "Bitwa pod Komarowem". Niestety nie udało się nam porozmawiać z jego szefem, pułkownikiem Tomaszem Dudkiem, który podczas kilkugodzinnych uroczystości nie znalazł wolnej chwili, aby spotkać się z dziennikarzami. Natomiast mogliśmy tu zobaczyć rekonstrukcję historyczną bitwy konnej z udziałem ponad 200 jeźdźców. Rys historyczny wydarzenia przedstawił Rotmistrz Jan Znamiec.
Współorganizatorem tych uroczystości był Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej Okręg Zamość. Honorowy patronat nad komarowskimi uroczystościami objął prezydent Andrzej Duda.
Klęska Budionnego
28 sierpnia to dzień, w którym świętowana była 96. rocznica Bitwy pod Komarowem.
- 29.08.2016 12:04 (aktualizacja 01.10.2023 02:23)
Reklama
Napisz komentarz
Komentarze