Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 21 listopada 2024 12:52
Przeczytaj!
Reklama

Zdanie obowiązków komendanta miejskiego PSP w Zamościu

W dniu 7 lutego 2024r. w Komendzie Miejskiej PSP w Zamościu odbyła się uroczysta zbiórka z okazji zdania obowiązków Komendanta Miejskiego PSP w Zamościu oraz zakończenia służby w PSP przez st. bryg. Jacka Sobczyńskiego. Zbiórka została poprzedzona mszą święta dziękczynną w kościele pw. Miłosierdzia Bożego w Zamościu, odprawioną pod przewodnictwem J.E. ks. bp dr. Mariana Rojka ordynariusza Diecezji Zamojsko-Lubaczowskiej.  Z dniem 7 lutego pełnienie obowiązków komendanta miejskiego PSP w Zamościu zostało powierzone mł. bryg. Przemysławowi Ilczukowi dotychczasowemu Naczelnikowi Wydziału Operacyjno-Szkoleniowego w KM PSP Zamość.
Zdanie obowiązków komendanta miejskiego PSP w Zamościu

        

Uroczysta zbiórka rozpoczęła od złożenia meldunku przez dowódcę uroczystości st. kpt. Mateusza Kozłowskiego, Lubelskiemu Komendantowi Wojewódzkiemu PSP w Lublinie st. bryg. Zenonowi Pisiewiczowi. Następnie wprowadzony został sztandar Komendy Miejskiej PSP w Zamościu  i odśpiewany hymn Rzeczypospolitej Polskiej.

W uroczystej zbiórce udział wzięli: p.o. Lubelski Komendant Wojewódzki PSP st. bryg. Zenon Pisiewicz, władze samorządowe: Starosta Zamojski Pan Stanisław Grześko, Zastępca Prezydenta Miasta Zamość Pan Piotr Orzechowski, delegacja komendantów miejskich i powiatowych z województwa lubelskiego, Wójtowie i Burmistrzowie Gmin powiatu zamojskiego a także przedstawiciele służb mundurowych i instytucji współdziałających, emeryci pożarnictwa, funkcjonariusze i pracownicy komendy oraz liczne grono druhów z OSP i sympatyków pożarnictwa 

            st. bryg. Jacek Sobczyński po ponad 30 latach służby w tym niespełna 17 latach sprawowania funkcji komendanta, podziękował za współpracę wszystkim tym, których poznał i współpracował w czasie służby w Państwowej Straży Pożarnej. Szczególne słowa podziękowania skierował w stronę funkcjonariuszy i pracowników cywilnych zarówno tych czynnych jak i emerytowanych, podkreślając, że to wszystko udało się osiągnąć dzięki pracy całego zespołu ich sumiennej, rzetelnej i odpowiedzialnej pracy. Podziękował również władzom samorządowym zarówno szczebla powiatowego jak i gminnego zaznaczając ich duży wkład zarówno finansowy jak i organizacyjny w rozwój szeroko rozumianej ochrony przeciwpożarowej. Podkreślił również jak ważni byli druhowie z OSP w gaszeniu pożarów oraz likwidowaniu innych miejscowych zagrożeń. 

st. bryg. Jacek Sobczyński służbę w PSP rozpoczął w 1993 roku, jako student podchorąży w Szkole Głównej Służby Pożarniczej w Warszawie (obecnie Akademia Pożarnicza). Po ukończeniu studiów w 1997 r. został skierowany do służby w JRG w Zamościu na stanowisko starszego ratownika a następnie na starszego technika w JRG Szczebrzeszyn. Pod koniec czerwca 1998 r. został mianowany na stanowisko starszego inspektora ds. kontrolno-rozpoznawczych w Komendzie Rejonowej PSP w Zamościu, a po utworzeniu Komendy Miejskiej PSP w Zamościu kontynuował służbę w Wydziale Kontrolno-Rozpoznawczym na kolejno wyższych stanowiskach służbowych: młodszego oficera, specjalisty, starszego specjalisty, a od 1 kwietnia 2005r., naczelnika wydziału kontrolno-rozpoznawczego. W tym czasie podnosił swoje kwalifikacje na niestacjonarnych studiach drugiego stopnia w SGSP uzyskując w 1999 roku tytuł magistra inżyniera pożarnictwa.  Od 22 lutego 2007r. powierzono mu pełnienie obowiązków służbowych na stanowisku zastępcy komendanta miejskiego PSP w Zamościu. Z dniem 26 czerwca 2007 r. podczas jubileuszu 125 – lecia zamojskiej straży pożarnej lubelski komendant wojewódzki PSP powołał st.kpt. Jacka Sobczyńskiego na stanowisko komendanta miejskiego PSP w Zamościu. W tym okresie ciągle podnosił swoje kwalifikacje kończąc kolejno na SGSP studia podyplomowe najpierw w 2009 roku „Zarządzanie w stanach zagrożeń” a następnie w 2022 roku „Ustalanie przyczyn i okoliczności powstawania pożarów” z dniem 7 lutego 2024r. po blisko 31 latach służby przeszedł na zaopatrzenie emerytalne. 

Podczas wieloletniej służby kierował działaniami ratowniczo-gaśniczymi podczas wielu akcji zarówno gaszenia pożarów jaki likwidacji innych miejscowych zagrożeń. Uczestniczył w działaniach podczas powodzi w 2001 roku, która nawiedziła Lubelszczyznę m. in. w powiecie opolskim w m. Kamień jak również w 2010 r.   Odznaczony został: 

  • Brązowym Krzyżem Zasługi, 
  • Brązowym Medalem za Długoletnią Służbę, 
  • Złotym Znakiem Związku 
  • Złotą Odznaką „Zasłużony dla Ochrony Przeciwpożarowej” 
  • Brązową Odznaką „Za Zasługi w pracy penitencjarnej” 
  • Złotym Medalem „Za Zasługi dla Pożarnictwa” w 2010 r. 

Profesjonalizm oraz zdolności organizacyjne, które posiadał st. bryg. Jacek Sobczyński korzystnie wpłynęły na funkcjonowanie, rozwój i dosprzętowienie zamojskiej jednostki. Podczas piastowania stanowiska komendanta zamojska straż pozyskała 28 pojazdów pożarniczych w tym, 

  • 5 samochodów specjalistycznych (drabina mechaniczna SCD 37, samochód ratownictwa technicznego Iveco Daily GBA Rt 0,7/25, podnośnik hydrauliczny Man SHD 23; samochód ratownictwa chemicznego SRChem Scania, samochód ratownictwa technicznego SRt Scania); 
  • 10 samochodów ratowniczo-gaśniczych (Scania GCBA 5/32, Mercedes Atego GBA 2,5/16, Man GCBA 9,5/64, Man GCBA 5/32, Iveco GBA 3,5/16, Iveco GBA 3,5/16 – leśnik, Volvo GBA 2,7/29, Volvo GBA 3,2/16, Scania GCBA-Rt 5/32; Man GCBA-Rt 5/35); 
  • 4 samochody rozpoznawczo-ratownicze (Nissan Nawara, Renault Kadjar, Ford Ranger, Kia Sportage); 
  • 4 samochody operacyjne (2xRenault Megane, Volswagen Passat, Toyota Corolla);  
  • 5 samochodów do przewozu ratowników i sprzętu (2x Renault Trafic, Ford Transit, Toyota Proace, Volkswagen Crafter).

Ponadto komendant realizował inwestycje budowlane, których celem było poprawienie warunków pełnienia służby i pracy oraz zmniejszenia kosztów utrzymania obiektów komendy. Wykonano nowe ogrodzenie oraz wyremontowano plac wewnętrzny i zewnętrzny zamojskiej komendy, wyremontowano budynki magazynu paliw w JRG Zamość i Szczebrzeszyn, wymieniono dachy na budynkach JRG Szczebrzeszyn oraz Ośrodka Szkoleniowo-Wypoczynkowego w Krasnobrodzie. W celu zmniejszenia kosztów utrzymania obiektów wyposażono JRG Zamość i budynek KM PSP w instalację fotowoltaiczną o mocy 40kW, wykonano termomodernizację wszystkich budynków, zapewniono instalacje solarne ciepłej wody w Zamościu i w Szczebrzeszynie, zmodernizowano instalacje CO w JRG Zamość i Szczebrzeszynie. Ponadto gruntownie wyremontowano pomieszczenia socjalno-sanitarne i garaże w JRG Zamość oraz pomieszczenia biurowo-socjalne w KM PSP. Ponadto zmodernizowano system łączności radiowej, instalacje odciągu spalin w garażach w JRG Szczebrzeszyn oraz zapewniono rezerwowe zasilanie budynków KM przez zespół prądotwórczy. 

Zgromadzone liczne grono gości, którzy przyjęli zaproszenie, z wielką sympatią dziękowali odchodzącemu komendantowi, podkreślając jego zaangażowanie i profesjonalizm. Na ręce st. bryg. Jacka Sobczyńskiego spłynęło wiele podziękowań od władz samorządowych, kierowników i przedstawicieli służb współpracujących, strażaków jednostek OSP oraz wszystkich pracowników i funkcjonariuszy Komendy Miejskiej PSP w Zamościu, którzy w przemówieniach dziękowali za wspólnie podejmowane działania związane z poprawą i rozwojem ochrony przeciwpożarowej. Nie obyło się bez emocji i wzruszeń.



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama