Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 21 listopada 2024 19:50
Przeczytaj!
Reklama dotacje rpo

Zaproszenie na wernisaż

Wernisaż wystawy malarstwa Teresy Chomik Kazarian "Dotyk Abstrakcji" 9 lutego godz. 17:00 BWA
Zaproszenie na wernisaż

Teresa Chomik-Kazarian. Urodzona w Krasnymstawie, ale od 1968 roku całe swoje życie zawodowe i prywatne związała z Chełmem oraz pobliskim Uhrem. Ukończyła Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych w Zamościu. Jest absolwentką Wydziału Malarstwa Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych w Gdańsku (obecnie akademia). Zajmuje się głównie twórczością w dziedzinie malarstwa oraz animacją kultury. Była pomysłodawcą i organizatorem ponad 130 ogólnopolskich i międzynarodowych plenerów artystycznych i warsztatów plastyczno - fotograficznych. Stworzyła Dom Pracy Twórczej w Uhrze, który prowadzi od 1994 roku, stale poszerzając ofertę i profil działalności. Przez dziesięć lat, począwszy od 2002 roku zajmowała się organizacją Międzynarodowych Warsztatów Malarskich w Pieńkowie, których mecenasem jest Dr. Marek Maria Pieńkowski.

Laureatka licznych nagród i wyróżnień m.in.: Nagrody Ministra Kultury i Sztuki (1984), Wojewody Chełmskiego (1994), Prezydenta Miasta Chełma (1999), Wojewody Lubelskiego (2001), Nagrody im. Kazimierza Andrzeja Jaworskiego w kategorii twórczości literackiej i artystycznej (2003). Odznaczona Brązowym (1986) oraz Złotym (2021) Krzyżem Zasługi, Odznaką „Zasłużony dla Kultury Polskiej" nadaną przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Pełni funkcję przewodniczącej Komisji Rewizyjnej Związku Plastyków i Artystów RP/Oddział Chełm. Jest członkiem Polskiego Stowarzyszenia Twórczego POLART w Krakowie. Jej prace były prezentowane na 24 wystawach indywidualnych m.in.: w Auli Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych w Zamościu (1966); Wojewódzkim Domu Kultury w Chełmie (1986,1987); Biurze Wystaw Artystycznych w Kielcach (1987); Sokołowskim Domu Kultury w Sokołowie Podlaskim (1988); Galerii Sztuki w Łucku (1989, Ukraina); Galerii Sztuki Współczesnej w Bratysławie (1989, Słowacja); Galerii Sztuki Współczesnej w Erewaniu (1989, Armenia); Muzeum Okręgowym w Chełmie (1996); Chełmskim Domu Kultury (2003); Galerii Sztuki Współczesnej w Uhrze (2018). Uczestniczyła w ponad 130 wystawach zbiorowych w kraju i za granicą, m.in. w Galerii ,,TERAZ" w Szczecinie (1994); Galerii Podlaskiej MDK w Białej Podlaskiej (1995); ARTFAX - Werona - II Transmisje (1995, Włochy);”Wszystko już było" w Biurze Wystaw Artystycznych i Usług Plastycznych w Pile (1996), w cyklicznych wystawach grupy W drodze": W Muzeum Ziemi Chełmskiej w Chełmie (2014); Galerii Sztuki Współczesnej w Uhrze (2016), Galerii ORDY w Kocku (2016), Galerii TPSB „Przy bramie" w Lublinie (2017). Swoje prace Prezentowała na kolejnych salonach Sztuki Stowarzyszenia POLART (1997) w Krakowie i Paryżu, w 1999 i 2000 w Krakowie i Wrocławiu i tak do 2017 r., w którym to salon sztuki zagościł na Zamku Królewskim w Niepołomicach. W 2019 r. XXXI Salon Sztuki w Muzeum Żup Krakowskich w Wieliczce.

Poza malarstwem w technice olejnej i akrylowej artystka uprawia twórczość w dziedzinie rysunku, pasteli, grafiki, a także instalacji i rzeźby. Osobną aktywnością Teresy Chomik-Kazarian jest działalność pedagogiczna. Jest organizatorką warsztatów malarskich i spotkań artystycznych dla dzieci, młodzieży i osób dorosłych. Od lat prowadzi zajęcia z rysunku i malarstwa. Z jej inicjatywy, w 1988 roku, powstała grupa twórcza ,,PASJA", z którą związana jest do chwili obecnej. Od jedenastu lat prowadzi również grupę plastyczną „Tęcza" działającą przy Miejskim Domu Kultury „Dworek" w Rejowcu Fabrycznym. W swoim bogatym dorobku ma także wiele realizacji z zakresu projektowania wydawnictw: katalogów, folderów, plakatów. Teresa Chomik - Kazarian jest artystką bardzo płodną, maluje szybko, z pasją. Obserwacja natury jest dla niej inspiracją do tworzenia żywiołowych kompozycji o wyszukanej kolorystyce, które maluje z wielką ekspresją. Repertuar jej tematów jest bardzo szeroki, od niezliczonych kompozycji floralnych, po motywy pejzażowe już na pograniczu przedmiotowości aż po formy czysto abstrakcyjne. Jej prace znajdują się w wielu instytucjach i zbiorach prywatnych w całej Polsce.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama