Przed nami czas letniego wypoczynku. By cieszyć się wakacjami warto zastosować się do kilku prostych rad. O podstawowych zasadach bezpieczeństwa przypominali dzisiaj p.o. Naczelnika Wydziału Ruchu Drogowego KWP w Lublinie podinsp. Mariusz Szajwaj, Naczelnik Wydziału Inspekcji Inspektoratu Transportu Drogowego w Lublinie Pan Paweł Gruszka oraz prezes WOPR w Lublinie Pan Robert Wawruch. Te wakacje będą inne od poprzednich z uwagi na pandemię koronawirusa. Musimy uważać, musimy być ostrożni i odpowiedzialni i oprócz stosowania się do ogólnych zasad bezpieczeństwa podczas podróży czy nad wodą, dodatkowo musimy stosować się do ograniczeń w zwiazku z COVID-19. W tym miejscu przypominamy, że obecnie pod warunkiem zachowania dwumetrowego odstępu od innych osób nie musimy zasłaniać nosa i ust w otwartej przestrzeni. Maseczki są jednak nadal konieczne w niektórych przestrzeniach zamkniętych m.in. w sklepach, autobusach czy tramwajach.
Bezpieczeństwo w ruchu drogowym
Policjanci z województwa lubelskiego w okresie wakacji w sposób szczególny będą czuwać nad bezpieczeństwem dzieci i młodzieży podczas wyjazdów do miejsc letniego wypoczynku. Dobrym zwyczajem stało się kontrolowanie przez Policję oraz Inspekcję Transportu Drogowego autokarów wiozących dzieci i młodzież. Organizatorzy wyjazdów powinni zgłosić potrzebę sprawdzenia autokaru telefoniczne dyżurnemu właściwej miejscowo jednostki Policji. Wszystkim tym, którzy na wakacje wybierają się w daleką podróż policjanci przypominają by, zadbać o dobry stan techniczny pojazdu, dokładne zaplanować trasę podróży oraz konieczne postoje. Pamiętajmy, by siadając za kierownicę być wypoczętym i trzeźwym.
Bezpieczeństwo nad wodą
Warto pamiętać, że woda to żywioł - nie wybacza błędów. Dlatego niezmiernie ważne jest dbanie o bezpieczeństwo podczas uprawiania sportów wodnych, rekreacji na wodzie czy najzwyklejszych kąpieli. W roku ubiegłym, okresie wakacyjnym w wodach na terenie naszego województwa utonęło 5 osób, dla porównania w roku 2018 ofiar wody było 6. Natomiast w tym roku tylko, w ciągu maja i czerwca, utonęło na Lubelszczyźnie już 5 osób. Główne przyczyny tych tragicznych w skutkach zdarzeń na wodą to niezmiennie: brawura, brak wyobraźni, ostrożności i niestety także alkohol. W wielu wypadkach do tragicznego finału na szczęście nie doszło dzięki interwencji ratowników, policjantów, a także postronnych osób.
Funkcjonariusze będą kontrolować w naszym regionie zbiorniki wodne, głównie jeziora, zalewy i stawy, szczególnie te najczęściej odwiedzane przez turystów. W Lublinie nad Zalewem Zembrzyckim nad bezpieczeństwem osób wypoczywających już czuwają policjanci z posterunku wodnego. Dodatkowo ich działania wspierają policyjne patrole rowerowe.
Przy okazji przypominamy zasady bezpiecznej kąpieli:
1. Pamiętajmy o tym, że bezpieczna kąpiel to kąpiel w miejscu do tego przeznaczonym, które jest odpowiednio oznakowane i w którym nad bezpieczeństwem czuwa ratownik.
2. Przestrzegajmy regulaminu kąpieliska, na którym przebywamy.
3. Nie pływajmy w wodzie o temperaturze poniżej 14 stopni (optymalna temperatura to 22-25 stopni);
4. Nie skaczmy rozgrzani do wody. Przed wejściem do wody ochlapmy nią klatkę piersiową, szyję, kark, krocze i nogi – unikniemy wstrząsu termicznego, którego nasz organizm bardzo nie lubi;
5. Nie pływajmy w miejscach, gdzie jest dużo wodorostów lub wiemy, że występują zawirowania wody lub zimne prądy;
6. Nie skaczmy do wody w miejscach nieznanych. Może to się skończyć poważnym urazem, kalectwem, a nawet śmiercią.
7. Absolutnie zabronione są w takich miejscach skoki „na główkę”, dno naturalnego zbiornika może się zmienić w ciągu kilku dni;
8. Pamiętajmy, że materac dmuchany nie służy do wypływania na głęboką wodę, podobnie jak nadmuchiwane koło;
9. Nigdy nie wchodźmy do wody, nie pływajmy po spożyciu alkoholu;
10. Dzieci powinny bawić się w wodzie tylko pod opieką dorosłych, dobrze, żeby miały złożone na siebie dmuchane rękawki, które pomogą dziecku utrzymać się na wodzie;
Bezpieczne mieszkanie
Wyjazdy wakacyjne i pozostawienie na długi okres pustego mieszkania to dobra okazja dla włamywaczy. Przed wyjazdem na długi wypoczynek zadbajmy o to, by po powrocie, nie spotkała nas przykra niespodzianka. Zamknijmy drzwi i okna, a w budynkach wolnostojących pamiętajmy o zamknięciu okien dachowych i piwnicznych, drzwi garażowych oraz innych pomieszczeń gospodarczych. Nie nagłaśniajmy informacji o planowanym wyjeździe, szczególnie na portalach społecznościowych. Starajmy się nie pozostawiać w mieszkaniu wartościowych przedmiotów ani gotówki. Zaufanego sąsiada poprośmy o zwracanie uwagi na naszą posesje czy mieszkanie i alarmowanie nas w przypadku obecności podejrzanych osób.
R.LR
Napisz komentarz
Komentarze