Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 4 listopada 2024 23:33
Przeczytaj!
Reklama

Podsumowanie pierwszego roku kadencji obecnego Zarządu Województwa Lubelskiego

W poniedziałek, 2 grudnia br. w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Lubelskiego w Lublinie odbyła się konferencja prasowa podsumowująca pierwszy rok kadencji obecnego Zarządu Województwa Lubelskiego (wybór marszałka i zarządu nastąpił na sesji 21 listopada 2018 roku).   
 Podsumowanie pierwszego roku kadencji obecnego Zarządu Województwa Lubelskiego

W konferencji uczestniczyli: Marszałek Województwa Lubelskiego Jarosław Stawiarski, Wicemarszałek Województwa Lubelskiego Zbigniew Wojciechowski oraz Członkowie Zarządu Województwa Zdzisław Szwed i Sebastian Trojak. Na spotkaniu z mediami zabrakło wicemarszałka Dariusz Stefaniuka, który 13 października br. został wybrany na posła.  

Podczas konferencji każdy z marszałków podsumował pracę podległych sobie departamentów. Marszałek Jarosław Stawiarski nie krył przede wszystkim zadowolenia ze skutecznego wdrażania funduszy europejskich.

- Groziła nam realna utrata tak zwanej rezerwy w Regionalnym Programie Operacyjnym. Wskaźniki, które powinniśmy osiągnąć na koniec grudnia ubiegłego roku, były bardzo mocno zagrożone. Ostatecznie dzięki przyspieszeniu prac
i zaangażowaniu pracowników urzędu, nie straciliśmy 574 milionów złotych
dla Lubelszczyzny
. - wyjaśnił marszałek Stawiarski.

Przez ostatni rok unijne departamenty ogłosiły 27 konkursów, podpisano 802 umowy
z beneficjentami, a Komisja Europejska rozliczyła nam już blisko 34% budżetu RPO
z 2,23 mld euro, jakie otrzymaliśmy w tej perspektywie.

„Na plus” marszałek Jarosław Stawiarski zaliczył również fakt, że przez mijający rok nie wzrosło 700-milionowe zadłużenie województwa, spłacono za to już 30 milionów złotych na 2020 rok oraz zlikwidowano tzw. telepracę. Jeżeli zaś chodzi o to co się nie udało, marszałek wspomniał o rosnącym zadłużeniu szpitali podległych samorządowi województwa lubelskiego, które aktualnie wynosi już 911 milionów złotych.

- Odnośnie służby zdrowia nie podejmowaliśmy nagłych działań, ponieważ jesteśmy odpowiedzialnymi ludźmi. - zaznaczył wicemarszałek Zbigniew Wojciechowski -  Musimy najpierw zdiagnozować, gdzie leżą i jakie są przyczyny narastania tego długu.

W tym celu pod koniec lutego zarząd województwa powołał Społeczną Radę
ds. Ochrony Zdrowia, w skład której weszli specjaliści nie tylko z Lubelszczyzny.

- Osoby te wsparły nasz program Lubelskiej pełnoprofilowej ochrony zdrowia. Stawiamy na pierwszym miejscu dbałość o pacjenta i jakość wykonywanych usług medycznych. - zapewnił marszałek Wojciechowski.

Z kolei o inwestycjach w drogi wojewódzkie mówił na konferencji członek zarządu Zdzisław Szwed.  

- Wydaliśmy w tym roku 400 milionów złotych. Te inwestycje to drogi: Parczew - Lubartów, Nielisz - Sitno czy remont mostu w Puławach. Jednocześnie trwa budowa obwodnicy Stężycy i drogi Włodawa - Wisznice, której stan był pośmiewiskiem w całym regionie. -mówił członek zarządu Zdzisław Szwed.

Jako ostatni głos zabrał Członek Zarządu Województwa Lubelskiego Sebastian Trojak, który ocenił, zmiany w lubelskim rolnictwie

 Przez ten rok udało się nam m.in. podpisać ponad 330 umów w ramach programu rozwoju obszarów wiejskich, w których dofinansowanie unijne wyniosło ponad 143 miliony złotych. Na liście produktów regionalnych mamy już 214 specjałów, co daje nam trzecie miejsce w kraju. Zależy nam na tym, aby pokazywać nowoczesne rolnictwo, które jest oparte na czystym powietrzu i bardzo dobrej glebie. Chcemy promować nasze rolnictwo jako najlepsze w Polsce. - podkreślił członek zarządu Sebastian Trojak.

 

materiał nadesłany


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama