W grupie zadaniowej żołnierzy WOT znaleźli się ratownicy medyczni oraz pielęgniarki, a wśród nich żołnierz 25 batalionu lekkiej piechoty w Zamościu, szeregowy starszy ratownik medyczny Wojciech Dzikowski. W dniach od 18 lipca do 4 sierpnia br. żołnierze WOT wspólnie z amerykańskimi żołnierzami Gwardii Narodowej Zachodniej Virginii (West Virginia National Guard), zostali włączeni w system międzynarodowych zespołów medycznych, których celem było zabezpieczanie Zlotu.
Polscy żołnierze każdego dnia pełnili służbę wraz z amerykańskimi medykami pomagając uczestnikom Jamboree z całego świata. Pielęgniarki przydzielono do centralnego szpitala polowego w Delta Camp, ratowników medycznych oddelegowano zaś do pełnienia dyżurów w punktach medycznych, we wszystkich obozach, w których mieszkali polscy harcerze oraz na terenach, gdzie zaplanowano organizację najbardziej urazowych konkurencji sportowych.
Zabezpieczenie wydarzenia było doskonałą okazją do praktycznego przećwiczenia współpracy z amerykańskimi żołnierzami. Praca Terytorialsów została oceniona bardzo dobrze, a wykształcenie i przygotowanie polskich medyków spotkało się z ogromnym uznaniem ze strony Amerykanów.
Zostaliśmy bardzo serdecznie przyjęci, zarówno przez żołnierzy, jak i oficerów. Od pierwszych chwil czuliśmy się częścią zespołu. Współpraca przebiegała bardzo dobrze, obdarzono nas zaufaniem, a z biegiem czasu potwierdziliśmy w praktyce nasze kompetencje. Najlepszym dowodem uznania z ich strony było powierzenie nam obowiązków do samodzielnej realizacji. Dużym zaszczytem oraz nauką dla mnie była też możliwość codziennego uczestnictwa w wieczornych odprawach dowództwa Task Force Med. – powiedział szer. Wojciech Dzikowski z 2 LBOT.
Szeregowy Dzikowski w bardzo sprawny i profesjonalny sposób udzielił pomocy poszkodowanemu nastolatkowi, który uległ poważnemu wypadkowi na szlaku rowerowym. O zdarzeniu szer. Dzikowski powiedział – Z uwagi na potencjalne zagrożenie zdrowia, a nawet życia, potęgowane trudno dostępnym terenem, niezwłocznie wyruszyłem pieszo we wskazane miejsce. Udało mi się sprawnie dostać na miejsce, zaopatrzyć, zabezpieczyć poszkodowanego i przygotować do ewakuacji. Kiedy udało się dojechać quadem ewakuacyjnym, unieruchomiliśmy poszkodowanego na noszach i przetransportowaliśmy do szpitala. Szybkość reakcji, samodzielne dotarcie w trudnym terenie i sprawne przeprowadzenie interwencji ratowniczych zdobyło uznanie amerykańskich partnerów.
Za swoją postawę żołnierz otrzymał wyjątkowe wyróżnienie, medal pochwalny - West Virginia Commendation Medal, który odebrał z rąk gen. Christophera Walkera. - Cieszę się, że wszyscy pokazaliśmy swój profesjonalizm, udowadniając, że nie pojechaliśmy do USA na wycieczkę, a do rzetelnej pracy. Uznanie w oczach dowódców Armii USA zdecydowanie jest dla mnie wielkim honorem i motywacją. – dodał szer. Wojciech Dzikowski.
24 Międzynarodowy Zlot Harcerzy (24th World Scout Jamboree - North America 2019) trwał od 22 lipca do 2 sierpnia br., a przygotowania do niego rozpoczęły się dużo wcześniej i uwzględniały wiele elementów dotyczących zapewnienia odpowiedniego poziomu bezpieczeństwa. W zlocie wzięło udział blisko 45 tys. skautów ze 164 krajów, w tym blisko 500 harcerzy z Polski. To właśnie m.in. zabezpieczeniem ich pobytu na miejscu w USA zajmowali się Terytorialsi.
kpt. Damian STANULA OFICER PRASOWY
2. LUBELSKA BRYGADA OBRONY TERYTORIALNEJ
Napisz komentarz
Komentarze