Na terenie Ośrodka Szkolenia Poligonowego w Nowej Dębie na Podkarpaciu rozpoczęło się szkolenie zintegrowane żołnierzy 2 Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej. Jako pierwsi, w terminie 27.07-09.08., będą szkolić się Terytorialsi z 21 batalionu lekkiej piechoty z Lublina oraz 23 batalionu lekkiej piechoty z Białej Podlaskiej. W drugiej turze pojadą żołnierze OT z Zamościa, a w trzeciej z Dęblina i Chełma.
Żołnierze OT będą doskonalić swoje umiejętności indywidualne oraz ćwiczyć współdziałanie w sekcjach. Poligon to przede wszystkim okazja, aby zdobyć nowe umiejętności i przećwiczyć to, na co nie pozwalają warunki garnizonowe. W programie szkolenia są, m.in. zajęcia z taktyki, strzelectwa, łączności, pomocy przedmedycznej. Umiejętności będą szlifować żołnierze we wszystkich specjalnościach jakie występują w lubelskiej brygadzie. Będą ćwiczenia z obsługi moździerzy, rzutu granatem oraz szkolenia dowódcze dla kadry różnego szczebla.
Szkolenie zintegrowane, organizowane na poligonach, to podsumowanie całego cyklu szkoleń w ramach pierwszego etapu szkolenia indywidualnego żołnierzy OT. Dwutygodniowy poligon to czas bardzo intensywnej nauki. Każdy dzień wypełniają zajęcia, trwajace po 12 godzin. Żołnierze zobligowani są do odbycia takiego szkolenia raz w roku.
Letnia edycja szkolenia zintegrowanego na poligonie w Nowej Dębie potrwa do 13 września br. W trzech, dwutygodniowych turach, szkolenie przejdzie w sumie ponad 1500 żołnierzy 2 LBOT.
***
Misją WOT jest obrona i wspieranie lokalnych społeczności. WOT opiera swój potencjał na żołnierzach – ochotnikach, którzy z uwagi na terytorialny charakter formacji, w tym pełnienie służby w obszarze swojego zamieszkania, sami siebie nazywają Terytorialsami.
Formacja stawia na nowoczesność, podczas szkoleń stosowane są innowacyjne metody i narzędzia. Nowatorskim podejściem jest wykorzystanie potencjału byłych żołnierzy Wojsk Specjalnych oraz funkcjonariuszy jednostek antyterrorystycznych w ramach Mobilnych Zespołów Szkoleniowych, które szkolą instruktorów w WOT.
Obecnie w WOT służbę pełni 20 500 żołnierzy, w tym 17 400 ochotników oraz
3 100 żołnierzy zawodowych. 34% żołnierzy OT ma wykształcenie wyższe, blisko połowa (45%) średnie, co dziesiąty żołnierz formacji legitymuje się wykształceniem gimnazjalnym lub zawodowym. Plany rozwoju formacji przewidują, że do końca 2019 roku w WOT będzie służyło 26 tys. żołnierzy.
kpt. Damian STANULA
Napisz komentarz
Komentarze