Zamość, 17 maja 2019 roku - Veolia Wschód Sp. z o.o. ogłosiła inicjatywę powołania Rady Społecznej projektu rozbudowy ciepłowni o blok na paliwo RDF. Zaproszenia do zgłoszenia swoich reprezentantów otrzymali Przewodniczący Rad Gminy, Miasta i Powiatu Zamojskiego oraz Sołtysi Szopinka i Kalinowic – Sołectw sąsiadujących z ciepłownią. Zaproszenie do udziału w Radzie zostało także przesłane do Towarzystwa na rzecz Ziemi, które jako organizacja pozarządowa od samego początku włączyło się w postępowanie administracyjne dotyczące tego projektu. Do Rady mogą zgłosić się inne organizacje pozarządowe i media.
Do głównych zadań Rady Społecznej będzie należało: szczegółowe zapoznanie się z technologią termicznego przetwarzania odpadów, określenie korzyści budowy takiej instalacji na terenie ciepłowni w Zamościu oraz potrzeby komunikacyjne dla tego projektu.
Veolia pokłada duże nadzieje w aktywnym udziale organizacji pozarządowych, które mogą wykorzystać pracę w Radzie do merytorycznej dyskusji na temat wyzwań gospodarki obiegu zamkniętego, roli termicznego przetwarzania odpadów i wpływu takich instalacji na środowisko.
„Wokół instalacji termicznego przekształcania odpadów powstało wiele mitów, które trzeba zweryfikować. To jest główne zadanie tej Rady. Mamy wiedzę i doświadczenie, bo zarządzamy 63 znacznie większymi instalacjami na świecie. Wierzymy w korzyści wynikające z eliminacji węgla i chcemy pokazać jakie korzyści będą mieli mieszkańcy Zamościa i okolicznych gmin.” - powiedział Andrzej Piotrowski, kierownik projektu Veolia Energia Polska.
Oprócz zaproszonych bezpośrednio przedstawicieli samorządów udział w pracach Rady mogą zgłosić lokalne organizacje społeczne i przedstawiciele mediów. W tym celu należy zgłosić się za pośrednictwem odpowiedniego formularza dostępnego na www.obiegprzyszlosci.pl Decyduje kolejność zgłoszeń.
Ostateczny skład Rady Społecznej zostanie potwierdzony w dniu 31 maja 2019 roku. Pierwsze posiedzenie Rady Społecznej odbędzie się w połowie czerwca 2019 roku. Ambicją Veolii jest to, żeby Rada spotykała się przynajmniej raz na miesiąc.
‘’Doświadczenia innych pokazują, że takie projekty dopóki nie zostaną uruchomione, budzą obawy i zainteresowanie społeczne. My to szanujemy i chcemy opierać naszą komunikację na dialogu i pełnej otwartości. Jesteśmy otwarci na dyskusję i rzeczowe uwagi”.– podsumował Piotrowski.
Więcej informacji w serwisie www.obiegprzyszlosci.p
Napisz komentarz
Komentarze