System pojemników pół-podziemnych polega na wykorzystaniu konstrukcji pionowej, która w 60% znajduje się pod ziemią.
Problem usytuowania pojemników na odpady występuje głównie na Starym Mieście, z uwagi na specyfikę zabudowy terenu, w tym dużą ilość lokali gastronomicznych, jak i mieszkalnych. Właśnie dlatego pierwsze, nowoczesne rozwiązania pojawią się właśnie tu. Wniosek o opinię Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków został już przygotowany. Wskazano w nim trzy lokalizacje (pilotażowo): okolice szaletu przy ul. Królowej Jadwigi, róg ul. Akademickiej i ul. Królowej Jadwigi oraz okolice przystanku przy ul. Partyzantów
- Proponujemy te konkretne miejsca, ponieważ nie chcemy, by nowe pojemniki w jakikolwiek sposób kolidowały z zabytkową przestrzenią Starego Miasta i jego wyjątkowym charakterem. Pod uwagę wzięliśmy również zachowanie odległości od okien budynków (wynikające z prawa budowlanego) oraz możliwość dojazdu pojazdami wyposażonymi w hds - mówi wiceprezydent Piotr Zając.
Pół- podziemne pojemniki będą, podobnie jak tzw. gniazda, przeznaczone na zbiórkę 5 frakcji odpadów. Ze względu na dużą pojemność (3500-5000l), mogą zastąpić kilka istniejących punktów zlokalizowanych na podwórzach zabytkowych kamienic.
http://www.zamosc.pl/news/4962/1/polpodziemne-pojemniki-na-odpady.html
Napisz komentarz
Komentarze