"Portret kobiecy jest jednym z najpopularniejszych tematów w sztuce. Pojawiał się w twórczości niemal wszystkich artystów. Wizerunek kobiety nigdy nie był jednolity, był odzwierciedleniem filozofii i idei danego okresu. Uwzględniał stereotypy, zwyczaje i obyczaje epoki, w której był przedstawiany. Dopiero XIX wiek przyniósł znaczne zmiany w postrzeganiu statusu społecznego kobiety. Przemiany obyczajowe, postępująca emancypacja kobiet i ich coraz pełniejszy udział w życiu społecznym spowodowały, że portret damy wykształconej, pełnej wdzięku stał się tematem szczególnie chętnie podejmowanym. Wystawa ,, Portret kobiety-historie malowane” ukazuje płeć piękną w kontekście wyboru własnej ścieżki życiowej. Kobieta przestaje być tylko ,,ozdobą salonu”, staje się partnerką mężczyzny. Choć nadal zobligowana jest do odgrywania roli strażniczki domowego ogniska emanuje siłą i odwagą w podejmowaniu życiowych decyzji. Każdy portret to opowieść o kobiecie snuta przez artystę.
Wystawa prezentuje dzieła najwybitniejszych polskich artystów takich jak: Jacek Malczewski, Józef Mehoffer, Wojciech Weiss, Stanisław Ignacy Witkiewicz, Władysław Czachórski, Antoni Piotrowski, Olga Boznańska, Wojciech Bergman, Wojciech Korneli Stattler, Stanisław Lentz, Aniela Pająkówna, Maria Rużycka, Irena Zbigniewiczowa, Tytus Czyżewski, Jacek Mierzejewski, Marcin Samlicki, Czesław Rzepiński, Aleksander Blonder, Fryderyk Pautsch, Wincenty Wodzinowski, Ksawery Kaniewski, Teodor Grott.
Na wystawie zgromadzono prace ze zbiorów Muzeum Narodowego w Krakowie, Muzeum Śląskiego w Katowicach, Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, Muzeum Podkarpackiego w Krośnie i Muzeum Zamojskiego w Zamościu."
Sale wystaw czasowych
Muzeum Zamojskiego w Zamościu
ul. Ormiańska 24
Napisz komentarz
Komentarze