Pod hasłem e-akta kryją się dwa tematy. Po pierwsze, pracodawcy mogą zmienić formę przechowywania dokumentacji pracowniczej z papierowej na elektroniczną. Po drugie, znacznie skrócił się okres przechowywania akt nowozatrudnionych osób – z 50 do 10 lat. Pod pewnymi warunkami pracodawca może również skrócić do 10 lat okres gromadzenia akt pracowniczych za osoby zatrudnione między 1 stycznia 1999 r. a 31 grudnia 2018 r.
Szkolenia z e-akt
Wątpliwości dotyczące nowych przepisów będzie można rozwiać podczas szkoleń. Odbędą się między innymi w Inspektoracie ZUS w Zamościu: 17 stycznia i 14 lutego. Oba rozpoczynają się o godzinie 10.00. Zapisy pod numerem telefonu: 84 627 13 33. Szczegóły na www.zus.pl.
Nowa wersja Płatnika już do pobrania
E-akta oznaczają także zmiany w dokumentach przekazywanych do ZUS. Dlatego przed wysyłką dokumentów rozliczeniowych za styczeń należy zaktualizować program Płatnik do wersji 10.02.002. Przypomnijmy, że składki za styczeń rozlicza się na początku lutego.
Część pracodawców po raz pierwszy złoży wtedy w ZUS nowy raport za pracowników – ZUS RPA. W tym formularzu wykazuje: okresy pracy nauczycielskiej oraz przychód wypłacony pracownikowi w danym miesiącu, ale należny za inny rok kalendarzowy. To znaczy, że ZUS RPA trzeba będzie złożyć na przykład za każdego pracownika, który w styczniu otrzymał „trzynastkę”.
Małgorzata Korba
rzecznik ZUS w województwie lubelskim
Napisz komentarz
Komentarze