Wymiana młodzieży szkolnej między Polską a renomowanym Berthold-Gymnasium we Freiburgu trwa już od 25 lat, zaś od trzech lat mogą z niej korzystać uczniowie z Zamościa. Jest to najdłuższa tego typu wymiana w historii Polski i Niemiec. Najpierw uczestniczyło w niej VII Liceum Ogólnokształcące w Lublinie, zaś od trzech lat wymianę ze strony polskiej prowadzą Szkoła Języków Obcych „Bacalarus” oraz I Liceum Ogólnokształcące w Zamościu.
Są to zajęcia szkolne, wycieczki i różnego rodzaju zawody sportowe. Po miesiącu od powrotu polskich uczniów przyjeżdżają do nas Niemcy z „rewizytą”, na tych samych zasadach. Przygotowany jest dla nich ciekawy program turystyczny. W tym roku zwiedzali Lublin, Kazimierz Dolny i Roztocze.
Dla polskich uczniów wymiana przynosi ogromną korzyść pod wieloma względami. Całodzienne przebywanie z obcokrajowcami, również z ich rodzinami, gdzie podczas wymiany mieszkają, jest nieocenionym sposobem nauki żywego języka obcego. Taka wymiana to też doskonała okazja do poznania nowej kultury i mentalności oraz przełamywania wzajemnych stereotypów.
A jak odbierają wizytę w Polsce uczniowie z Niemiec? Są zadowoleni z tego, jak wiele mogli zobaczyć w naszym kraju.
1 czerwca w Szkole Języków Obcych „Bacalarus” spotkali się wszyscy uczestnicy wymiany na wspólnych zajęciach. Świętowano wtedy dwudziestopięciolecie polsko-niemieckiej wymiany młodzieży, odbyły się też zajęcia integracyjne z native speakerem z Anglii, podczas których rozmawiano między innymi o podobieństwach i różnicach kulturowo - społecznych obydwu krajów.
Napisz komentarz
Komentarze