Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 23 grudnia 2024 08:33
Przeczytaj!
Reklamahttps://www.youtube.com/watch?v=xGscu9OjhVk

Leczenie taniej i lepiej?

Jakość i kontrola kosztów mają być podstawą nowoczesnego systemu koordynowanej ochrony zdrowia – dyskutowali o tym uczestnicy VI Regionalnej Konferencji Polskiej Federacji Szpitali.
Kliknij aby odtworzyć

Spotkanie miało na celu wymianę doświadczeń placówek zdrowotnych głównie województwa lubelskiego, ale również innych zrzeszonych w Polskiej Federacji Szpitali. Rozmawiano przede wszystkim o tak zwanej koordynowanej ochronie zdrowia, która w Polsce dopiero zaczyna się rozwijać. Chodzi w niej o taką współpracę szpitali, przychodni specjalistycznych i lekarzy rodzinnych, aby leczenie pacjenta było kompleksowe i efektywne, a jednocześnie jak najbardziej ekonomiczne.

Koordynacja często rozumiana jako prowadzenie pacjenta „za rękę” to tylko jeden z elementów tego systemu. Jego głównym celem jest kosztowa efektywność. Ten kto płaci za opiekę zdrowotną musi być pewny, że usługi jakie otrzymuje są najwyższej jakości w stosunku do wydanych środków.

Jarosław Fedorowski wyjaśnia, że nie chodzi tu o zwyczajne cięcie kosztów, ale o tak zwaną kosztową efektywność. Chodzi o to, aby świadczenie zdrowotne przynosiło jak najwięcej korzyści przy najmniejszym nakładzie pieniężnym.

Ważne jest, aby personel medyczny znał i stosował metody, które w farmakoekonomice są już wypracowane. Lekarze zaś nie zawsze stosują się do kosztowej efektywności, wybierając terapie, które lepiej znają i do których są przyzwyczajeni. Ale problem tkwi nie tylko w dobieraniu leków.

O tym jak zoptymalizować leczenie, rozmawiano podczas konferencji, która odbyła się 20 maja w Hotelu Artis. Swoim patronatem objęli ją prezydent Zamościa Andrzej Wnuk oraz marszałek województwa lubelskiego Sławomir Sosnowski.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama