Na przejściu granicznym doszło do rozszczelnienia opakowania jednostkowego, w którym znajdowały się tabletki fosforku glinu. Substancja ta charakteryzuje się ostrą toksycznością, natomiast w kontakcie z wodą wydziela palny i toksyczny gaz.
Działania zabezpieczające do czasu przybycia SGRChem "Zamość -1 prowadzone były przez strażaków z Jednostki Ratowniczo Gaśniczej (JRG) z Tomaszowa Lubelskiego. Tomaszowscy strażacy wyznaczyli niebezpieczną strefę oraz ewakuowali z niej osoby postronne.
Po dojeździe SGRChem "Zamość -1, strażacy w ubraniach gazoszczelnych zebrali substancję niebezpieczną w pojemniki nieprzepuszczające powietrze, a następnie przekazali opakowanie z tabletkami przedstawicielowi Lubelskiego Zarządu Obsługi Przejścia Granicznego. Po sprawdzeniu miejsca zdarzenia urządzeniami pomiarowymi oraz konsultacji z Państwowym Granicznym Inspektorem Sanitarnym potwierdzono usunięcie zagrożenia. W badanej atmosferze nie wykryto zagrożeń radiologicznych oraz nie stwierdzono obecności toksycznych i palnych gazów.
W działaniach trwających niespełna 4 godziny wzięło udział: 7 zastępów z PSP (17 strażaków) w tym 3 zastępy z JRG Tomaszów Lubelski oraz 4 zastępy (11 strażaków) z SGRChem Zamość - 1 pod dowództwem mł. bryg Dominika Kukułowicza - zastępcy dowódcy JRG Zamość. Na miejsce zdarzenia przybyli także bryg. Andrzej Mandziuk komendant powiatowy PSP w Tomaszowie Lubelskim oraz bryg. Andrzej Sykuła Dowódca JRG Tomaszów Lubelski.
Napisz komentarz
Komentarze