Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 26 grudnia 2024 02:37
Przeczytaj!
Reklamahttps://www.youtube.com/watch?v=xGscu9OjhVk

Nocne zwiedzanie

Za nami VII Zamojska Noc Muzeów. Zapraszamy do obejrzenia relacji z jedynej takiej nocy w roku.
Kliknij aby odtworzyć

Projekcja filmu w Centrum Kultury Filmowej „Stylowy”, wystawy i muzea otwarte do późnych godzin wieczornych oraz nocne zwiedzanie Twierdzy Otwartej to atrakcje, jakie przygotowało dla zamościan i turystów Muzeum Zamojskie na noc z 14 na 15 maja. Wszędzie oczywiście wstęp był wony, a więc doskonała okazja, aby sobotni wieczór spędzić inaczej niż zwykle.

 

O godzinie 15 można było obejrzeć film pod tytułem „Krzyż i korona” Zdzisława Cozaca opowiadający o początkach państwa Polskiego i niełatwym procesie jego chrystianizacji . Zaraz po filmie w budynku kina swoje drzwi otworzyło Muzeum Szachów ze swoją wystawą „Szachy Świata”. Jest to prywatny zbiór liczący ponad 800 eksponatów, w tym ponad 230 zestawów szachów z różnych zakątków świata. Kolekcja ta wpisana została do Polskiej Księgi Rekordów i Osobliwości jako największa i jedyna w Polsce.

O godzinie 17 w Galerii Rzeźby na Plantach czekała już kolejna wystawa wyjątkowych grafik autorstwa profesora Krzysztofa Marka Bąka z Uniwersytetu Śląskiego. Wystawa zatytułowana „Ekslibris i miniatury” prezentuje 180 maleńkich dzieł sztuki.

 

Każdy ekslibris Krzysztofa Marka Bąka to około 16 tysięcy kresek tworzących unikatowy znak charakteryzujący osobę, dla której powstał.

 

Pretekstem do zorganizowania tej wystawy jest 500-lecie Polskiego ekslibrisu.

Po spotkaniu z Markiem Bąkiem w kamienicach Muzeum na Ormiańskiej można było wysłuchać wykładu kolejnego wybitnego profesora, Marcina Wołoszyna z Uniwersytetu Rzeszowskiego, który swoje badania prowadzi również w Centrum Badawczym Europy Środkowo-Wschodniej w Lipsku.

Profesor Wołoszyn opowiadał o chrystianizacji Polski wschodniej, o Grodach Czerwieńskich i o niespodziewanych odkryciach, jakie się dokonały na tym terenie w ostatnich latach.

 

Po wykładzie wszystkie drzwi muzeów zostały otwarte dla zwiedzających, którzy do godziny 1 w nocy mogli swobodnie krążyć i zwiedzać wystawy stałe i czasowe, zarówno na ulicy Ormiańskiej jak i w Arsenale. Można było również zajrzeć do Muzeum Techniki Drogowej i Mostowej. Główną atrakcją, z której skorzystało 170 osób, było nocne zwiedzanie Twierdzy Otwartej z przewodnikami z Koła Przewodników PTTK. VII Zamojska Noc Muzeów w sumie zgromadziła blisko 4 tysiące zwiedzających.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama