W każdym z nich, mieszkańcy wspólnie z samorządem, organizacjami pozarządowymi i ekspertami grupy Veolia w Polsce, przygotują eko-projekty dotyczące zieleni miejskiej. Następnie (w głosowaniu) mieszkańcy zdecydują, który z nich powinien być zrealizowany. Zwycięskie zespoły otrzymają granty na realizację wypracowanych koncepcji.
Prezydent Andrzej Wnuk spotkał się z przedstawicielami organizatorów. Rozmawiano m.in. o działaniach ekologicznych podejmowanych przez miasto w ostatnich latach, a także o planowanych rozwiązaniach, które mogłyby wpływać na jakość powietrza w Zamościu i dydaktycznym wykorzystaniu zieleni miejskiej (np. na potrzeby organizowania lekcji w terenie).
„Warto pamiętać, że zieleń w mieście to znacznie więcej niż tereny zieleni miejskiej, np. skwery, czy parki. Budowanie zdrowych, zrównoważonych, przyjaznych mieszkańcom miast, odpornych na negatywne skutki zmian klimatycznych, powinno odbywać się także z wykorzystaniem tzw. zielonej i błękitnej infrastruktury w miastach. Jej różnorodne elementy w środowisku miejskim, takie jak np. zielone dachy, zielone ściany budynków, czy ogrody deszczowe, w znaczący sposób wpływają na stan bioróżnorodności obszarów miejskich, stanowiąc siedlisko życia np. ptaków, czy owadów, jednocześnie pomagają oszczędzać energię i gospodarować wodą opadową.
Zieleń wpływa również pozytywnie na zdrowie i samopoczucie mieszkańców, jak również wspiera społeczną przedsiębiorczość. Przykładem mogą być trawniki zamieniane na kwietne łąki obsadzane miododajnymi roślinami, które wspierają miejskie pszczelarstwo, czy wbudowywanie zieleni w przestrzeń remontowanych ulic jako element rewitalizacji i oddawania ulic przechodniom – tworzenia nowych przestrzeni społecznych i kulturalnych”- czytamy na stronie konkursu: www.mlodziobserwatorzy.edu.pl
W ubiegłorocznym konkursie Szkoła Podstawowa nr 10 w Zamościu zajęła drugie miejsce.
Napisz komentarz
Komentarze