8 maja 1946 w godzinach nocnych kilkunastoosobowy oddział żołnierzy AK Wolność i Niezawisłość pod dowództwem ppor. Romana Szczura, pseudonim "Urszula”, przeprowadził akcję uwolnienia 300 więźniów z zamojskiego więzienia. Współpracowali z nimi dwaj strażnicy, którzy dostarczyli informację o rozkładzie więzienia i liczebności załogi. Żołnierze zdobyli budynek i uwolnili więźniów. Tamtej nocy zginęło 5 pracowników więzienia i jeden żołnierz AK, drugi został ranny. Była to jedna z najsłynniejszych tego typu akcji na Zamojszczyźnie.
Obchody rocznicy tego wydarzenia rozpoczęły się Mszą Świętą w kościele pod wezwaniem Świętego Jana Bożego w Zamościu. Po niej w Klubie Batalionowym miała miejsce konferencja naukowa poświęcona wydarzeniom tamtego okresu. Następnie przed budynkiem Zakładu Karnego w Zamościu odbył się ceremoniał wojskowy i przemówienie posła Sławomira Zawiślaka. Wieczorem można było zobaczyć inscenizację historyczną akcji sprzed 70. lat. Uroczystości zakończyły się złożeniem wieńców przy pamiątkowej tablicy i odśpiewaniem „Roty”.
Obchody zostały zorganizowane przez Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej Okręg Zamość, 3. Batalion Zmechanizowany i Zakład Karny w Zamościu.
Napisz komentarz
Komentarze