„Magiczny Kwadrat” – to odniesienie do czterech postaw twórczych artystów mających wspólny rodowód artystyczny rozpoczęty ponad 30 lat temu w Instytucie Wychowania Artystycznego UMCS w Lublinie. Ich dokonania twórcze w Polsce i za granicą stanowią ważny element w rozwoju edukacji artystycznej lubelskiej uczelni.
Brześcińska –Riccio, artystka , która od wielu lat w rysunkach tuszem realizuje własną wizję kosmosu połączonego z elementami pejzażu, którego istotnym elementem jest człowiek i twory natury jako epicentrum tego układu.
Drzewiński, artysta malarz, zafascynowany geometrycznym porządkiem i kolorytem posadzek z Drohobycza, ciągle rozwija możliwość nieskończonych kompilacji układów w wymiarze egzystencjalnym szukającym własnego miejsca.
Piekut, artysta, tworzący kompozycje rysunkowe piórkiem, tuszem i ekoliną, odnalazł własny kod artystyczny widoczny w pejzażach z elementami industrialnych obiektów umiejscowionych na Roztoczu lub w okolicach Skierbieszowa.
Szymanowicz, artysta grafik, mistrz linorytu, tworzy nastrojowe kompozycje o przemyślanych treściach ideowych odnoszących się do bytu człowieka oraz porządkowaniu najbliższego otoczenia według własnych zasad, które mogą tworzyć nowe znaczenia.
Wspólne cechy tej twórczości ; to dążenie w rysunku i grafice do efektów czysto malarskich polegających na zasadzie horror vacui - czyli wypełnianiu dużych płaszczyzn układem kropek lub kresek nakładanych na siebie warstwami, tak aby powstała plama barwna lub walorowa. Widać ten sposób działania w pracach Piekuta, Brześcińskiej- Riccio i Szymanowicza . Upodobanie do porządku kompozycyjnego, pewnej symetrii i równowagi mamy w obrazach Drzewińskiego i grafikach Szymanowicza. Wykorzystanie elementów pejzażowych , to wspólne cechy twórczości Brześcińskiej-Riccio i Piekuta. Mimo tych podobieństw, każdy z twórców zachował własną osobowość artystyczną - mówi Dariusz Piekut-pomysłodawca wystawy.
Napisz komentarz
Komentarze