Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 22 listopada 2024 03:10
Przeczytaj!
Reklama dotacje rpo

II edycji Ogólnopolskiego Konkursu Historyczno – Literackiego „My, Pierwsza Brygada…Polska Droga do Niepodległości”

W Bursie Międzyszkolnej Nr 2 w Zamościu miało miejsce uroczyste podsumowanie II edycji Ogólnopolskiego Konkursu Historyczno – Literackiego „My, Pierwsza Brygada…Polska Droga do Niepodległości” i promocja książki, która została wydana z okazji stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości.
II edycji Ogólnopolskiego Konkursu Historyczno – Literackiego „My, Pierwsza Brygada…Polska Droga do Niepodległości”

Wychowankowie burs i internatów z całej Polski nadesłali utwory w trzech kategoriach: wiersz, opowiadanie i komiks. Komisja Konkursowa wyłoniła 9 Laureatów Konkursu z Zamościa, Lublina, Puław, Poznania i Starego Sącza, których utwory zamieszczone zostały w książce „ My Pierwsza Brygada…Polska Droga do Niepodległości”. Jest to szósta publikacja wydana w bursie.

Na uroczyste podsumowanie konkursu przyjechali Laureaci wraz z opiekunami oraz liczni goście, przedstawiciele władz Miasta Zamość, Lubelskiego Kuratorium Oświaty, Zarządu Regionu Środkowowschodniego NSZZ „Solidarność”, Światowego Związku Żołnierzy AK Oddział Zamość i Książnicy Zamojskiej.

Gości powitał Dyrektor Waldemar Leszczyński. Młodzież złożyła kwiaty przed Pomnikiem Dęby Pamięci i wspólnie odśpiewano Hymn Państwowy. Następnie Przewodnicząca Komisji Konkursowej Pani Halina Zielińska z Książnicy Zamojskiej odczytała protokół Komisji Konkursowej i przystąpiono do wręczenia nagród, dyplomów i podziękowań. Na zakończenie Jakub Woźny , jeden z Laureatów, odczytał swój wiersz pt. „Martwa natura” i wspólnie odśpiewano Hymn Legionów – „My Pierwsza Brygada.” Uczestnicy obejrzeli wystawę fotografii pt. „Józef Piłsudski”.

Atmosfera spotkania utrzymana była w duchu literackim i historycznym. Uczestnicy podkreślali wysoki poziom konkursu i gratulowali podjęcia tak ważnej inicjatywy, która podtrzymuje pamięć o przeszłości i łączy pokolenia w duchu narodowym.

 



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama