Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
środa, 22 stycznia 2025 14:44
Przeczytaj!
Reklama

Żołnierze WOT jako jedyni z pierwszych w Siłach Zbrojnych operatorami dronów uderzeniowych krótkiego zasięgu (DUKZ)

W szeregach sił zbrojnych od wczoraj pełni służbę dziewięciu żołnierzy certyfikowanych jako operatorzy DUKZ WARMATE. Pięciu z nich to pełniący Terytorialną Służbę Wojskową.
 Żołnierze WOT jako jedyni z pierwszych w Siłach Zbrojnych operatorami dronów uderzeniowych krótkiego zasięgu (DUKZ)

Podczas ostatnich dwóch tygodni na jednym z poligonów prowadzone było pierwsze szkolenie poligonowe operatorów DUKZ WARMATE. Szkolenie prowadzili inżynierowie i trenerzy dostawcy systemu - firmy WB Electronics.

W środę i czwartek (25-26 kwietnia br.), podczas ostatnich dwóch dni szkolenia odbyła się certyfikacja podczas, której operatorzy realizowali naprowadzania dronów z głowicami bojowymi. Dziewięciu z dziesięciu kandydatów na operatorów ukończyło szkolenie z wynikiem pozytywnym, uzyskując uprawnienia do obsługi i naprowadzania bojowego DUKZ. Najlepszy wynik uzyskali ex aequo żołnierz WOT pełniący Terytorialną Służbę Wojskową oraz żołnierz zawodowy z innego rodzaju sił zbrojnych.

W najbliższych miesiącach planowane są kolejne takie szkolenia, w tym również dla żołnierzy 2 Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej. Operatorzy z najlepszymi wynikami zostaną objęci szkoleniem instruktorskim, a docelowo w brygadach obrony terytorialnej będą pełnić służbę w grupach wsparcia informacyjnego.

Szkolenie w tym naprowadzania bojowe potwierdziły założone przez gestora tego typu systemów – Dowództwo Wojsk Obrony Terytorialnej – skuteczność i walory bojowe.
Na obecnym etapie wdrożenia systemu uwaga gestora będzie koncentrować się na trzech aspektach: rozwijaniu integracji DUKZ z systemami rażenia sił zbrojnych; rozwoju technologicznym systemu; a także nasycaniu sił zbrojnych zdolnościami do obsługi tego typu uzbrojenia.

Zdolności WOT w zakresie użycia systemu Warmate będą rozwijane czteroetapowo - zgodnie z koncepcją budowy formacji. Oznacza to, że pierwszymi jednostkami, do których trafi uzbrojenie będą brygady na ścianie wschodniej.

System WARMATE został pozyskany na mocy umowy podpisanej 20 listopada 2017 roku przez firmę WB Electronics i jednostkę wojskową NIL. Umowa ta obejmuje dostawę tysiąca bezzałogowców - stu zestawów po 10 dronów każdy. Pierwsza dostawa uzbrojenia miała miejsce w grudniu 2017 roku, kolejne partie trafią na wyposażenie sił zbrojnych, w tym WOT do końca 2018 roku.

Siły Zbrojne RP jako jedne z pierwszych w NATO rozpoczęły wdrażanie tego typu nowoczesnego systemu uzbrojenia.

WOT w województwie lubelskim

2 Lubelska Brygada Obrony Terytorialnej im. mjr. Hieronima Dekutowskiego ps. "Zapora" powstała jako jedna z pierwszych w kraju. W jej skład wchodzi pięć batalionów lekkiej piechoty, dyslokowanych w pięciu rejonach województwa lubelskiego: w Lublinie, Dęblinie, Białej Podlaskiej, Chełmie i Zamościu. Dowódcą lubelskiej brygady jest płk Tadeusz Nastarowicz. Obecnie Wojska Obrony Terytorialnej w woj. lubelskim liczą ponad 2300 żołnierzy i cały czas zgłaszają się nowi ochotnicy. Głównym zadaniem 2. LBOT
w bieżącym roku jest zakończenie procesu formowania struktur organizacyjnych, rozpoczęcie szkoleń specjalistycznych żołnierzy Terytorialnej Służby Wojskowej oraz osiągniecie wstępnej zdolności do reagowania kryzysowego w obszarze zagrożeń niemilitarnych.

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama