Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 23 grudnia 2024 09:52
Przeczytaj!
Reklamahttps://www.youtube.com/watch?v=xGscu9OjhVk

Dzień Flagi

Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej to jedno z najmłodszych świąt obchodzonych w naszym kraju. Zostało ustanowione w roku 2004 i z roku na rok staje się coraz bardziej popularne wśród Polaków. Zobaczmy jak świętowali ten dzień zamościanie.
Kliknij aby odtworzyć

Obchody rozpoczęły się w Muzeum Fortyfikacji i Broni „Arsenał”, gdzie podpułkownik Marek Kwiecień wygłosił wykład dotyczący protokołu flagowego oraz zwyczajów i zasad związanych z eksponowaniem flagi państwowej. Była również mowa o poprawnej terminologii związanej z symbolami narodowymi, która, jak się okazuje, nie zawsze jest taka oczywista.

 

Podpułkownik Kwiecień zauważył, że Polska chyba jako jedyny kraj na świecie korzysta z dwóch flag: biało-czerwonej i biało-czerwonej z godłem. Tą pierwszą zwykle używa się w kraju, drugą zaś poza granicami Polski.

 

Po wykładzie uczestnicy uroczystości przeszli na Rynek Wielki, gdzie miało miejsce uroczyste podniesienie flagi państwowej w asyście służb mundurowych garnizonu Zamość. Po oficjalnych obchodach święta prezydent Andrzej Wnuk wraz ze swoim zastępcą Andrzejem Zastąpiło rozdawał przechodniom papierowe biało-czerwone chorągiewki.

 

Ciekawostką jest, że właśnie 2 maja 1945 roku polscy żołnierze zdobywający stolicę hitlerowskich Niemiec umieścili biało-czerwoną flagę na Kolumnie Zwycięstwa oraz na Reichstagu w Berlinie. W czasach Polski Ludowej w tym dniu opuszczano po 1 maja flagi państwowe, aby nie były widoczne w dniu zniesionego przez władze komunistyczne Święta Konstytucji 3 Maja. 2 maja to również Dzień Polonii i Polaków za Granicą.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

CIEKAWSKI 05.05.2016 11:58
Pomyłka BP na wizytówce Pana Marka Kwietnie widnieje stopieni PULKOWNIKA

Reklama
Reklama
Reklama