Spotkanie z Raunem odbyło się 26 kwietnia w auli Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Zamościu. Okazją stało się pierwsze polskie wydanie książki zatytułowanej „Autyzm – przełom w podejściu” autorstwa Kaufmana, tego samego, który z autyzmu wyszedł. Raun opowiedział swoją przejmującą, niezwykle osobistą historię.
Raunowi pomogli jego rodzice. On sam przyznaje, że to, co zrobili było niesamowite. Stworzyli własną metodę terapii, która została nazwana „Son-Rise”, czyli „przebudzenie syna”. Została ona oparta na zupełnie innym punkcie wyjścia, niż terapie do tej pory stosowane. Nie jest to zmuszanie dziecka do przystosowania się do świata i jego zasad, których ono jeszcze nie rozumie. Jest to raczej próba wejścia do świata chorego dziecka, nawiązanie z nim kontaktu i więzi przy pełnej akceptacji i szacunku do jego zachowań, a dopiero potem wykorzystanie tej więzi do uczenia go zachowań nowych. Tak zrobili rodzice Rauna i w ciągi trzech lat doprowadzili do jego całkowitego wyzdrowienia. Raun skończył jedną z najlepszych uczelni w Stanach Zjednoczonych, jest teraz mężem i ojcem, światowym wykładowcą i pisarzem oraz dyrektorem Amerykańskiego Centrum Terapii Autyzmu, gdzie stosowana jest metoda „Son-Rise”.
Wtorkowe spotkanie zostało zorganizowane przez stowarzyszenie Abrakadabra wraz z Państwową Wyższą Szkołą Zawodową w Zamościu i Fundacją „Być Bliżej Siebie” z Warszawy. Osoby zainteresowane nową metodą leczenia autyzmu i warsztatami prowadzonymi przez specjalistów metody „Son-Rice” mogą kontaktować się z Fundacją „Być Bliżej Siebie”.
Napisz komentarz
Komentarze