Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
wtorek, 5 listopada 2024 07:21
Przeczytaj!
Reklama

Prace Agnieszki Rzeźniak i Marka Rzeźniaka w BWA

W Biurze Wystaw Artystycznych Galeria Zamojska można oglądać prace Agnieszki Rzeźniak (córka) i Marka Rzeźniaka (ojciec). Oboje należą do aktywnych przedstawicieli zamojskiego środowiska plastycznego. Projekt zatytułowany jest "Dwa spojrzenia".
Kliknij aby odtworzyć

Marek Rzeźniak urodził się w Zamościu, gdzie ukończył Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych. Dyplom Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie uzyskał w pracowni malarstwa prof. Wacława Taranczewskiego w 1969 roku. Jest członkiem ZPAP
i Stowarzyszenia Pastelistów Polskich. Uprawia twórczość w dziedzinie malarstwa
i rysunku, jest autorem ponad czterdziestu wystaw indywidualnych, trzykrotny stypendystą Ministerstwa Kultury i Sztuki. Od 1987 związany jest ze wsią Szur koło Krasnobrodu na Roztoczu. Tam powstały cykle obrazów: Strachy Polskie, Strachy Roztocza, Żywioły, Wokół Księżej Góry, Między Niebem a Ziemią, Koniec Wielkiej Armii, Ogrody. Obrazy inspirowane są krajobrazem Roztocza z zauważeniem rzeczy, miejsc i ludzi. Wakacyjne podróże, w tym częste wizyty we Wrocławiu, lektura  książki Joris Karl Huysmansa  zaowocowały cyklem „Katedry”.

2007 roku artysta postanowił otworzyć swoją pracownię dla wszystkich zainteresowanych mieszkańców i turystów tworząc rodzinną niekomercyjną  „Galerię Szur”, gdzie przy herbatce z ziół rosnących w ich ogródku wprowadza odwiedzających galerię w arkana sztuki.

Agnieszka Rzeźniak absolwentka Liceum Plastycznego w Zamościu i Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu. Obecnie mieszka i tworzy w Warszawie. Malarka, ilustratorka, performerka, instruktorka i pomysłodawczyni warsztatów artystycznych. Współtworzy rodzinną Galerię Szur w uroczej miejscowości na Roztoczu o tej samej nazwie. (www.galeriaszur.pl) .
Od 2005 roku współtworzy grupę ŁUHUU!, która zajmuje się performancem (www.luhuu.pl).
Od 2012 roku współpracowała ze Stowarzyszeniem Nomada, gdzie prowadziła zajęcia artystyczno - edukacyjne dla dzieci i młodzieży romskiej.
Od 2015 współpracuje z Centrum Artystycznym Sztukarnia w Warszawie.

W 2012 roku zaczęła tworzyć unikatową markę SzurSzur. W swych obrazach
i ilustracjach pokazuje świat natury, w którym to personifikuje jego mieszkańców.
Jej rozpoznawalny styl można zobaczyć zarówno w ilustracjach bajek jak
i wielkoformatowych muralach w przestrzeni miejskiej i prywatnej. (facebook.com/szurszurski).


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama