W Zamościu odbyło się kolejne comiesięczne spotkanie zamojskich służb, straży i instytucji poświęcone pomocy osobom bezdomnym. Podczas spotkania komendanci zamojskiej Policji i Straży Miejskiej, dyrektorzy Ośrodka dla Osób Nietrzeźwych i Miejskiego Centrum Pomocy Rodzinie, kierownictwo Schroniska im. Św. Brata Alberta oraz pracownicy socjalni omówili sytuację osób bezdomnych oraz tych, którzy ze względu na warunki w jakich mieszkają, nie są w stanie bezpiecznie dotrwać do wiosny w lokalach, które zajmują. Zaplanowali i przedyskutowali kierunki wspólnych działań, które zostaną podjęte wobec osób potrzebujących pomocy. Decydowano, czy osoba bez dachu nad głową otrzyma schronienie w domu pomocy społecznej, czy też zostanie zaproszona do schroniska, aby w placówce bezpiecznie przetrwać zimę. Przypomniano również rolę i zadania poszczególnych podmiotów w przypadku konieczności udzielenia natychmiastowej pomocy osobie znajdującej się w sytuacji zagrażającej jej życiu, ze względu na panujące niskie temperatury.
Kolejny raz przedstawiciele instytucji pomocowych w podobnym składzie spotkają się w lutym. Przedyskutują sytuację kolejnych osób, które ze względu na panujące warunki atmosferyczne, potrzebują pomocy. Uczestnicy spotkań mają jeden wspólny cel – dotrzeć do każdej osoby w Zamościu, która sama ze względu na różne czynniki nie jest w stanie zapewnić sobie ciepłego kąta i pomóc jej w bezpiecznym dotrwaniu do wiosny.
Podczas codziennych służb zamojscy policjanci sprawdzają miejsca, w których mogą przebywać osoby bezdomne, samotne, starsze, czy też nietrzeźwe. Okres zimowy, gdy temperatury spadają poniżej zera, to najtrudniejszy dla tych osób czas. Pamiętajmy, że pomóc może każdy. Mając wiedzę o osobie potrzebującej wystarczy powiadomić odpowiednie służby – Policję, Straż Miejską, czy też Pogotowie Ratunkowe, które na pewno nie będą na te informacje obojętne. Pamiętajmy również o osobach śpiących na ławkach, nietrzeźwych, czy też osłabionych – widząc takie osoby reagujmy. Nie bądźmy obojętni, nasze zainteresowanie może uratować komuś życie.
Pamiętajmy również o funkcjonowaniu w naszym powiecie Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa. Za jej pośrednictwem również mamy możliwość zgłoszenia Policji, że ktoś w danym miejscu potrzebuje pomocy i wsparcia. Wystarczy na mapę zgłosić zagrożenie z kategorii „bezdomność” określając miejsce jego występowania. Możemy również dodać opis precyzując nasze zgłoszenie. Policjanci pojawią się w miejscu wskazanym na KMZB i zweryfikują zgłoszenie. Jednak pamiętajmy, jeśli ktoś potrzebuje natychmiastowej pomocy - należy działać szybko dzwoniąc na numery alarmowe 112, 997 lub pogotowia ratunkowego.
Napisz komentarz
Komentarze