Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
niedziela, 22 grudnia 2024 06:41
Przeczytaj!
Reklamahttps://www.youtube.com/watch?v=xGscu9OjhVk

[VIDEO] 75. rocznica wysiedleń na Zamojszczyźnie

27 listopada w 75. rocznicę wysiedleń na Zamojszczyźnie pod Pomnikiem Ofiar Faszyzmu odbyły się uroczystości upamiętniające te tragiczne wydarzenia.
Kliknij aby odtworzyć

Władze parlamentarne, samorządowe, kombatanci, Dzieci Zamojszczyzny, przedstawiciele zamojskich instytucji, żołnierze, uczniowie zamojskich szkół - wzięli udział w 75. rocznicy wysiedleń na Zamojszczyźnie. Pod Pomnikiem Ofiar Faszyzmu w Zamościu - w miejscu gdzie w czasie II  Wojny Światowej znajdował się obóz przejściowy - odczytano okolicznościowe przemówienia m.in. od Prezydenta RP Andrzeja Dudy, pod Pomnikiem złożono wieńce. Następnie w Ratuszu odbyła się okolicznościowa Sesja Rady Miasta Zamość.

Akcja Zamość to kryptonim niemieckich akcji wysiedleńczych i pacyfikacyjnych przeprowadzonych na Zamojszczyźnie leżącej na terenie okupowanego przez III Rzeszę Generalnego Gubernatorstwa, w okresie od listopada 1942 do sierpnia 1943, w ramach Generalnego Planu Wschodniego. Akcja objęła łącznie 100–110 tys. wysiedlonych Polaków, w tym 30 tys. dzieci (rabunek dzieci), w których miejsce władze III Rzeszy zamierzały osiedlić 60 tys. kolonistów niemieckich przesiedlonych z Besarabii, Ukrainy, Bośni, Serbii, Słowenii, ZSRR oraz terytorium okupowanej Polski.

Ogółem na terenie Zamojszczyzny zdołano osiedlić ok. 12 tys. kolonistów niemieckich, których wcześniej osiedlano tymczasowo w innych rejonach. Na ziemie wysiedlonych Polaków władze niemieckie sprowadzały również ludność ukraińską, wysiedloną z wiosek zajętych również przez kolonistów niemieckich.

Działania niemieckie na Zamojszczyźnie w latach 1942–1943 składały się z dwóch etapów. Pierwszy został przeprowadzony od 28 listopada 1942 do marca 1943 i objął 116 wiosek.

Drugi etap (akcja Werwolf), w czasie którego miały miejsce masowe pacyfikacje obszarów wiejskich, odbywał się w okresie od czerwca do sierpnia 1943 i dotyczył 171 wiosek. Łącznie wysiedleniami zamierzano objąć całkowicie 696 osad jednak wskutek sprzeciwu polskiego ruchu oporu w powstaniu zamojskim zdołano wysiedlić 293 wioski.

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama