Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 21 listopada 2024 23:12
Przeczytaj!
Reklama

I kampania edukacyjna "Strażak uczy ratować"

9 listopada br., w sali konferencyjnej Komendy Miejskiej PSP w Zamościu odbyła się trzecia edycja warsztatów szkoleniowych w ramach I kampanii edukacyjnej "Strażak uczy ratować", której adresatem są nauczyciele wychowania przedszkolnego, podstawowego oraz ponadgimnazjalnego.
I kampania edukacyjna "Strażak uczy ratować"

Przedmiotowa kampania, ma na celu dostarczenie uczestnikom wiedzy teoretycznej i jej usystematyzowania oraz umiejętności w zakresie udzielania pierwszej pomocy. Koordynatorem w  KM PSP w Zamościu jest mł. kpt. mgr Tomasz Stempel - na co dzień dowódca sekcji w Jednostce Ratowniczo-Gaśniczej w Zamościu.

W ramach warsztatów prowadzano zajęcia teoretyczne i praktyczne z zakresu:

- przepisów prawnych dotyczących pierwszej pomocy,

- bezpieczeństwa własnego, zabezpieczenia miejsca wypadku,

- ewakuacji osoby poszkodowanej z zagrożonego miejsca,

- resuscytacji krążeniowo-oddechowa (reanimacja) dorosłych, dzieci i niemowląt,

- udrażniania dróg oddechowych,

- postępowania w stanach urazowych: rany, krwotoki złamania, zwichnięcia, skręcenia,

- nagłych zachorowań: zawał serca, udar mózgu, padaczka, cukrzyca.

            W szkoleniu trwającym 6 godz. wzięło udział 14 nauczycieli ze szkół z terenu powiatu zamojskiego. Uczestnicy szkolenia otrzymali maseczki do prowadzenia resuscytacji, plakaty tematyczne oraz zaświadczenia.

            Sytuacje nagłego zagrożenia życia i zdrowia, które wymagają natychmiastowej interwencji mogą spotkać każdego z nas. Możemy się w niej znaleźć zarówno w roli poszkodowanego lub świadka zdarzenia, kiedy to będziemy zobowiązani do udzielenia pierwszej pomocy. Szkoła jest miejscem, gdzie mogą zdarzyć się różne sytuacje, które będą wymagały udzielenia pierwszej pomocy, dlatego też znajomość zasad jej udzielania może okazać się niezbędna. Pozyskana wiedza i umiejętności wpływają na pozytywne nastawienie emocjonalne i przełamują wewnętrzne obawy przed udzieleniem pierwszej pomocy osobie poszkodowanej, w różnych sytuacjach życia codziennego.  



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama