Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 21 listopada 2024 14:00
Przeczytaj!
Reklama dotacje rpo

Współpraca gospodarcza ze wschodem

W piątek 1 kwietnia odbyło się drugie już w tym roku forum Unii Szefów Firm Zamojszczyzny. Tym razem dyskutowano o współpracy transgranicznej z Ukrainą.
Kliknij aby odtworzyć

Spotkanie odbyło się w Hotelu Artis i było wspólną inicjatywą Unii Szefów Firm Zamojszczyzny oraz Instytutu Współpracy Transgranicznej i Integracji Europejskiej ze Lwowa. Dyskutowano na temat odbudowy stosunków gospodarczych głównie między regionem lwowskim a lubelskim. Statystyki nie ubłagalnie pokazują, że w ostatnich trzech latach stosunki te ze względów politycznych zostały znacznie „uśpione”.

Prezes Socha wskazuje, że taka współpraca może mieć miejsce głównie z zakresie energii odnawialnej, handlu, a także biosfery roztocza.

Bogdan Kawałko reprezentujący Urząd Marszałkowski w Lublinie przedstawił strategię transgraniczną opracowaną wspólnie z regionami przygranicznymi po stronie ukraińskiej i białoruskiej.

Zdaniem dyrektora Kawałko taka współpraca ma szansę na sukces głównie w obszarze gospodarki, kultury i turystyki. W strategii mowa jest zarówno o trudnościach i ograniczeniach we współpracy, jak i o projektach wspólnych.

Na czołowym miejscu w obszarze polsko-ukraińskich stosunków gospodarczych znajduje się spółka PKP LHS zarządzająca linią kolejową nr 65, czyli tzw. „szerokim torem”, który swój bieg na terytorium Polski rozpoczyna w okolicach Gródka na granicy polsko-ukraińskiej, a kończy w Sławkowie na Śląsku. Zamojska spółka kolejowa jest jednym z uczestników ważnego dla regionu projektu gospodarczego. Jego zadaniem jest ożywienie gospodarcze Zamojszczyzny. Wartość całego projektu szacuje się na 168 mln zł, a środki na jego realizację pochodzą z wpłat własnych, kredytów bankowych, a także dofinansowania z Regionalnego Programu Operacyjnego.
Liderem przedsięwzięcia jest miasto Zamość.

Na spotkaniu obecni byli również przedstawiciele strony Ukraińskiej: Dmytro Aftanas, przewodniczący Izby Przemysłowej ze Lwowa, Andrij Lewkowicz, przewodniczący Izby Przemysłowej z Iwanofrankowska czy Bohdan Matolych, dyrektor Instytutu Współpracy Transgranicznej i Integracji Europejskiej.

Współpracę z naszym wschodnim sąsiadem bardzo optymistycznie widzi prezydent Wnuk.

Na forum głos zabrali również między innymi Zbigniew Ruszniak, dyrektor handlowy PKP LHS, Tomasz Kossowski, dyrektor Wydziału Rozwoju Miasta i Funduszy Zewnętrznych Urzędu Miasta w Zamościu oraz Tadeusz Grabowski, zastępca dyrektora Roztoczańskiego Parku Narodowego.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama