Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 25 listopada 2024 17:12
Przeczytaj!
Reklama

"STOP pożarom traw"

Przełom zimy i wiosny to okres, w którym zawsze gwałtownie wzrasta liczba pożarów traw na łąkach i nieużytkach rolnych.
"STOP pożarom traw"

Autor: MATERIAŁ NADESŁANY

Uwzględniając statystyki dotyczące powiatu zamojskiego, od początku roku odnotowano już 50 pożarów suchych, z których 6 przekraczały powierzchnię 1 ha. Największe pożary jakie miały miejsce tej wiosny odnotowano w miejscowościach Koniuchy (28.03 - 7 ha) oraz Deszkowice Drugie (17.03. - 7 ha). Na terenie Zamościa wystąpiło 13 pożarów, z których 7 powstało przy ul. Legionów. Jak na razie pożary nie spowodowały większych strat, powodując wystąpienie zagrożenia dla budynków oraz obszarów leśnych.

Jak informuje KG PSP w 2015r. w ramach prowadzonej kampanii "STOP pożarom traw" w Polsce doszło do 82 802 pożarów traw na łąkach i nieużytkach rolnych, co stanowiło 45% wszystkich pożarów w naszym kraju. Średnio co 6 minut strażacy wyjeżdżali do akcji gaśniczych związanych z pożarami traw. Najwięcej tego typu pożarów zanotowano w marcu i kwietniu ubiegłego roku – razem 43 724. W wyniku pożarów traw w 2015 r. zginęło 7 osób, a 141 zostało rannych. Do 22 marca 2016 r., strażacy gasili już 5336 pożarów traw i nieużytków.

Wypada zadać pytanie, czemu ma służyć wypalanie traw! - Niczemu. Wbrew pozorom, pożary suchych trawy nie użyźniają gleby, często zagrażają lasom, domom mieszkalnym i zabudowaniom gospodarczym, bezpowrotnie powodują degradację flory i fauny, stosunkowo dużo kosztują. Pożary traw najczęściej nie przynoszą wielu strat pożarowych, natomiast generują koszty związane ze zużywaniem się sprzętu, koszty zużytego paliwa, wylanej wody czy ekwiwalentu dla ratowników OSP. Koszty ponosi budżet państwa, samorząd - czyli my sami. Trudno tu wskazać by pożary suchych traw powstawały samoistnie np. od rozgrzanej szklanej butelki, gdyż temperatury na wiosnę nie są takie wysokie. Niestety trzeba zauważyć, że pożary takie często powstają w wyniku bezmyślności, a nawet głupoty ludzi.

Wychodząc na przeciw wyzwaniom oraz stosowanym rozwiązaniom technicznym od ubiegłego roku Komenda Miejska PSP w Zamościu dysponuje dwoma wentylatorami gaśniczymi SR 430 Stihl, (wentylator spalinowy ze zbiornikiem na wodę o poj. 14 l i zasięgiem rzutu ponad 10m), które w ocenie strażaków podczas pożarów traw sprawdzają się w zupełności.

Mając powyższe na względzie apelujemy do wyobraźni ludzi, szczególnie młodych o zachowanie ostrożności przy posługiwaniu się ogniem otwartym tj. papierosy, zapałki. Należy pamiętać, że angażując wiele zastępów ratowniczych do gaszenia pożaru suchych traw, dojazd zastępów ratowniczych w tym samym czasie, w inne miejsce, gdzie naprawdę zagrożone jest życie i zdrowie ludzkie może nastąpić z opóźnieniem. Pamiętajmy, że czas w działaniach ratowniczych jest niezmiernie istotny.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama