Konkurs adresowany jest do uczniów wszystkich typów szkół, placówek kulturalno-oświatowych oraz uczestników warsztatów terapii zajęciowej z terenu województwa lubelskiego.
Głównym celem Konkursu jest propagowanie idei integracji z osobami niepełnosprawnymi poprzez różne formy twórczości oraz wspólną prezentację osiągnięć. Młodzi twórcy mogą podzielić się swoim postrzeganiem i doświadczaniem otaczającej rzeczywistości, a tym samym umożliwić nam dorosłym, otoczeniu, środowisku wejrzenie w ich świat – świat pasji, marzeń, wyobrażeń, przeżyć i trosk. Formuła konkursu oraz różnorodność form (plastyczna, literacka, muzyczna) pozwalają organizatorom wcielić w życie myśl C. Freinet′a „…starajcie się, aby dziecko zawsze miało okazję do jakiegoś sukcesu…” i umożliwić wszystkim uczestnikom - niepełnosprawnym i zdrowym - osiągnięcie sukcesu na miarę talentu i możliwości każdego z nich.
Cyklicznie od 16 lat, każdą edycję Wojewódzkiego Konkursu Twórczości „Zawsze niech będzie…” kończy uroczyste podsumowanie, połączone z otwarciem wystawy pokonkursowej. Na wystawie przedstawione są nagrodzone, wyróżnione prace plastyczne, teksty literackie, a także zdjęcia laureatów z przesłuchań muzycznych. Wystawa prezentowana jest w Specjalnym Ośrodku Szkolno – Wychowawczym w Zamościu oraz towarzyszy Regionalnemu Przeglądowi Artystycznemu Osób Niepełnosprawnych pod hasłem: „Co nam w duszy gra…” organizowanemu w instytucjach kulturalnych miasta.
Do udziału w XVI Wojewódzkim Konkursie Twórczości „Zawsze niech będzie…” 143 nauczycieli, terapeutów i instruktorów z 72 placówek, zgłosiło 747 uczestników.
Łącznie w szesnastu edycjach Konkursu rywalizowało 7854 uczestników.
Napisz komentarz
Komentarze