Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 23 grudnia 2024 08:46
Przeczytaj!
Reklamahttps://www.youtube.com/watch?v=xGscu9OjhVk

Szturm Twierdzy Zamość 2017

W miniony weekend tradycyjnie zrekonstruowano Szturm Twierdzy Zamość, wydarzenie jak co roku zorganizowane z rozmachem, przyciągnęło setki rekonstruktorów i widzów.
Kliknij aby odtworzyć

W wydarzeniu udział wzięło blisko 250 rekonstruktorów, w tym grupa Kozaków z Ukrainy

około 14 armat i 12 koni. Na potrzeby wydarzenia rekonstruktorzy zbudowali most 20m x2m (od strony Lunety), który (pod czujnym okiem straży pożarnej) został spalony w czasie bitwy nocnej.

Impreza rozpoczęła się w piątek przemarszem wojsk ulicami Starego Miasta, następnie odbyły się pokazy wojennej sztuki kozackiej (spas) na przedpolu Twierdzy. Spas kozacki polegał na walce wręcz (kopnięcia, zapasy, uderzenia rękoma, baty) i z wykorzystaniem broni białej (szabla, kij i inne), a także palnej. Wywodził się z technik wykorzystywanych przez kureń zaporoskich kozaków, zwiadowców, płastunów.

W sobotę na Rynku Wielkim w Zamościu podczas oficjalnego otwarcia Szturmu odbyła się prezentacja grup rekonstrukcyjnych, następnie ogłoszono zarządzenia dowódców Twierdzy dla obleżonego Zamościa. W międzyczasie imprezy można było degustować się staropolskimi potrawami obozowymi, w menu: gramatka czyli polewka piwna, gulasz dragoński, podpłomyki i kawa po kozacku.

Gotowało stowarzyszenie Turystyka z Pasją, Chorągiew Zamku w Zawieprzycach Atanazego Miączyńskiego Herbu Suchekomnaty, Restauracja Renesans i Galicya Cafe.

O godzinie 16 odbyła się bitwa na przedpolu Twierdzy z udziałem jazdy, natomiast o godzinie 21 odbyła się bitwa nocna z wojskami Chmielnickiego właśnie wtedy doszło do widowiskowego spalenia mostu.

W niedzielę przed południem przekazano okup Chmielnickiemu w zamian za zakładników.

Choć Twierdza broniła się dzielnie, niestety zaraza poczęła dziesiątkować mieszkańców, dlatego rozpoczęto pertraktacje. Gdy do porozumienia doszło, miasto jęło się przygotowywać do przywitania wracających z elekcji Jego Mości Jana Sobiepana Zamoyskiego i Jego Mości Ksiecia Jeremiego Wiśniowieckiego. W pertraktacjach, powitaniu i wjeździe Jana Sobiepana Zamoyskiego i Jeremiego Wiśniowieckiego, w akcji udział wzięły wszystkie grupy oraz goście m.in. Zespół Tańca Dawnego Belriguardo. Zespół poprowadził również krótkie warsztaty tańca dawnego dla publiczności. O godzinie 12 odbył się uroczysty wjazd do miasta Jana Sobiepana Zamoyskiego i Jeremiego Wiśniowieckiego wracających z elekcji Jana Kazimierza. Impreza dzięki świetnej organizacji a także pięknej pogodzie, zgromadziła tysiące widzów.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama