Mimo że to pierwszy dzień astronomicznej wiosny, pogoda nie sprzyjała. Wiał silny, przejmujący chłodem wiatr. Pewnie dlatego część kiermaszowych stoisk z płyty ryku przeniosło się na podcienia. Nic jednak nie przeszkodziło artystom, którzy wzięli udział w Konkursie na Palmę i Pisankę Wielkanocną. Mężnie stanęli do zawodów i zaprezentowali swoje prace, jak zwykle dopracowane i misternie wykończone. Był to już czterdziesty, jubileuszowy konkurs. Prace oceniane były przez komisję w składzie: Andrzej Urbański jako przewodniczący, malarka Elżbieta Gnyp, Ewa Kowalczyk i Irena Kozubowska ze Stowarzyszenia Twórców Ludowych oraz Janusz Nowosad.
Komisja Konkursowa wyraziła niepokój i troskę o powoli zanikające ludowe tradycje wykonywania palm i innych ozdób wielkanocnych. Zdaniem Komisji ta dziedzina Twórczości ludowej zasługuje na szczególne zachowanie dla przyszłych pokoleń.
Punktualnie o godzinie 12 poznaliśmy zwycięzców konkursu.
W kategorii tradycyjnej twórczości ludowej dwie równorzędne pierwsze nagrody otrzymały Stanisława Rozmiarkowska i Katarzyna Zygmunt. Nagrodę Specjalną za rzeźbę otrzymał Leonard Łoza. Za tradycyjne palmy nagrodzeni zostali: Krystyna Sioma, Katarzyna Zygmunt i Elżbieta Dudek. W kategorii współczesnej twórczości ludowej zwyciężyła Izabela Kalenowska.
Uroczyste wręczenie nagród zakończyło się krótką przemową Prezydenta Miasta Zamościa, fundatora nagród w konkursie. Zwrócił on uwagę, że Wielkanoc to nie tylko pisanki i stroiki, ale również głębsze dobro płynące z istoty świąt.
Oprawę muzyczną wydarzenia zapewniły ludowe zespoły z terenu zamojszczyzny, a dodatkową atrakcją był hałaśliwy wjazd motocyklistów na płytę Rynku, którzy następnie udali się nad Łabuńkę, aby utopić Marzannę.
Napisz komentarz
Komentarze