Rotunda powstała w latach 1825 – 31 jako działobitnia, po włączeniu Zamościa w granice Królestwa Kongresowego, czyli pod panowanie Rosji budowlą wchodzącą w skład systemu obronnego Twierdzy Zamość.
W czasie wojny spełniała rolę więzienia śledczego zamojskiej placówki gestapo, założonego 19 czerwca 1940 roku, a zlikwidowanego 22 lipca 1944 roku. Odsunięta od miasta z potężnymi murami, położona blisko dworca kolejowego, doskonale nadawała się na więzienie śledcze, obóz przejściowy czy miejsce egzekucji.
Rotunda jako więzienie i obóz przejściowy zaczęła funkcjonować od połowy czerwca 1940 roku w czasie realizacji akcji A-B, czyli wyniszczenia inteligencji polskiej. Następnie częściej była miejscem masowych egzekucji i palenia zwłok. Szacuje się, że w Rotundzie zginęło sześć do ośmiu tysięcy ludzi. Z woli mieszkańców ziemi zamojskiej miejsce to zostało upamiętnione jako Pomnik Męczeństwa Zamojszczyzny.
Na zlecenie Telewizji Polskiej powstał 26 minutowy film zatytułowany „Rotunda – zamojska cela śmierci” opowiadający wydarzenia z czasu II Wojny Światowej.
Reżyser Leszek Wiśniewski, podczas konferencji prasowej tłumaczył, że nakręcenie tego filmu nie było łatwe.
Premiera filmu odbędzie się 17 marca w Kazamacie Bastionu VII w Zamościu. 8 kwietnia odbędzie się emisja filmu na kanale TVP Historia, a 10 kwietnia film zostanie wyemitowany na antenie TVP 3 Lublin.
Napisz komentarz
Komentarze